Ana sayfa Etiketler Akp işsizlik

Etiket: akp işsizlik

Yeni Türkiye’de Her 3 Gençten Biri İŞSİZ

Siyasi gerilimle yavaşlayan ekonomik büyümenin faturası giderek ağırlaşıyor. En büyük bedeli ise iş ve aşını kaybeden dar gelirli ödüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı veriler durumun aciliyetini ve ağırlığını bir kez daha ortaya koydu. TÜİK'e göre işsizlik oranı bu yılın ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan artarak yüzde 11.3'e yükseldi. Bu oran dünya ekonomisinin tarihin en büyük kriziyle karşılaştığı 2010'dan sonra görülen Türkiye'deki en yüksek seviyeyi işaret etti. TÜİK'e göre son bir yılda işsiz sayısı 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bine yükseldi.

yeniturkiye-issizlik

Ne iş kaldı ne de umut

İşsiz sayısı TÜİK’e göre kriz dönemi olan 2009’u da geride bırakarak 3 milyon 64 bine ulaştı.akp issizlik2

Rakam, 2009’da 3 milyon 43 bindi. İş aramayı bırakanlar da eklediğimizde gerçek işsiz sayısı 5.5 milyona ulaştı. Geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 17’yi aştı. İş talep edenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 807 bin kişi arttı.

İşsizlikte korkutan yükseliş

Turkiye İstatistik Kurumu Ocak ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.

turkiye-issizlik-artisi

İşsizkite Seçim Oyunu; TÜİK İşssizlik Rakamlarını Düşük Çıkarıyor

Türkiye’de işsizlliği yüzde 9.9 çıkartan TÜİK’in hesaplama yöntemini eleştiren Faik Öztrak, “Gerçeği saklıyorlar. Eski sistemle yapılsa yüzde 11’i bulur” dedi On yıldır...

Bir Ayda 182 Bin Kişi Daha İŞSİZ Kaldı

Rakamlar, Türkiye’nin ekonomik krizde olduğunu doğruluyor. Geçen yıl her ay artan sigortalı çalışan sayısı 2015’in ilk ayında sert bir şekilde düştü. 2014’ün...

Bakan’ın ‘Fıtrat’ Dediği İşsizlikte Gerçek Sayı 6 Milyona Dayandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayındaki işsizlik oranlarını yüzde 11.3 açıklarken, gerçekte bu rakamın yüzde 20'yi aştığı anlaşıldı.

İşsiz sayısı artarken devletin işsiz saymadığı önemli bir kitlede iş bekliyor. Son bir ayda iş aramadığı için işsiz sayılmayanlar ile iş umudunu kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor. TÜİK verilerine göre 3 milyon 259 bin işsiz, 2 milyon 535 bin de ‘iş aramayıp çalışmaya hazır olan' kişi var. Bu kişiler de eklendiğinde işsizlik oranı yüzde 20.8'e yükseliyor.

akparti-isszilik

Asıl işsizlik yüzde 17.5

DİSK-AR TÜİK'in işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

akp-issizlik

AKP Döneminde İhaleleri Neden Hep Aynı Şirketler Alıyor

Doğayı katleden projelerden havuz medyasına kadar birçok alanda, AKP döneminde öne çıkan şirketlerin adından söz ettirdiği belirtildi.

ihale

5 Yıldır Böylesi Görülmedi İşte Son İşsizlik Oranı

İşsizlik oranı Ocak-Şubat-Mart döneminde yüzde 11.2 olarak gerçekleşti.

Geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik 1.0 puan yükseldi. Şubat'ta işsizlik son 5 yılın en yüksek seviyesini gördü.

turkiye-issizlik

4 Ayda 347 Bin Kişi Daha İşsiz Kaldı

[caption id="attachment_4828" align="alignleft"]issizlik4 Ayda 347 Bin Kişi Daha İşsiz Kaldı[/caption]İşsizlik Maaşı Başvurusu 72 Bin Kişi Arttı

Ekonomideki kötü gidiş işsizlik maaşı başvurularında kendini gösteriyor. Yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı 72 bin arttı.

ÖNE ÇIKANLAR