Ana sayfa HABERLER ANALİZ Haberleri ABD: Bırakalım Türkiye Değerli Yalnızlığın Tadını Çıkarsın

ABD: Bırakalım Türkiye Değerli Yalnızlığın Tadını Çıkarsın

28
0
PAYLAŞ
abd-turkiye

abd-turkiye


Artık ABD’nin yeni bir politika belirleme ve dikkate değer bir baskı gücünü kullanma vakti. ABD, Türkiye’ye, hükümet yanlısı ağızların sürekli kullandıkları değerli yalnızlığı yaşama keyfini vermeli.”

ABD Başkanı Obama’ya yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu Center for American Progress, Türkiye-Amerika ilişkilerini analiz etti.

Amerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan Center for American Progress, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilere dair bir rapor hazırladı. “Türk Amerikan ilişkileri: Bir Adım İleri, Üç Adım Geri” başlıklı değerlendirmede, Gezi olayları, Kobani ve Musul’da yaşananların iki ülke arasındaki ilişkiye darbe vurduğu belirtildi.

İlk yurtdışı gezisini Türkiye’ye yapan ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’ye ciddi siyasi yatırım yaptığına dikkat çekilen raporda, bu yatırımların karşılıksız kaldığı savunuldu. Analizde “AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iç siyaset ve bölgesel konuları ele alış şekli, Obama’nın vurguladığı 3 temeli şüpheye düşürdü” denildi.

ABD Başkanı Barack Obama’ya yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu Center for American Progress’ten (CAP) Türkiye-ABD ilişkileri konusunda zehir zemberek bir analiz geldi.

CAP’ın kıdemli uzmanlarından Michael Werz ve Max Hoffman tarafından kaleme alınan “Türk Amerikan İlişkileri: Bir Adım İleri, Üç Adım Geri” başlıklı değerlendirmede, iki ülke arasındaki münasebetin Türkiye’de Gezi Parkı, Irak’ta Musul ve Suriye’de ise Kobani’de yaşananlardan sonra büyük darbe aldığının altı çizildi.

Rapora göre, bu üç kritik konudaki görüş farklılıkları Türk-Amerikan ilişkilerinin yörüngesini değiştirdi. Aynı zamanda Türkiye’nin yetenek ve etkisinin sınırlarını da net bir şekilde ortaya çıkardı.

OBAMA AK PARTİ’YE BÜYÜK YATIRIM YAPTI

İlk yurtdışı gezisini Türkiye’ye yapan ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’ye ciddi siyasi yatırım yaptığına dikkat çeken uzmanlar şu bilgileri paylaştı: “Başkan Obama, bunun gerekçelerini Ankara’da Meclis’te yaptığı konuşmada anlattı. Türkiye’yi ABD’nin üstesinden gelmek istediği Irak’ın istikrara kavuşması, İran’a yönelik ambargonun kuvvetlendirilmesi ve terörle mücadele gibi problemlerde önemli bir rolde görüyordu.
Bu çerçevede Obama konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için 3 konunun kuvvetlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

OBAMA 3 KONUDA UYARMIŞTI

Bunlar: “Türkiye’nin ‘kuvvetli, canlı, laik bir demokrasisi’ olması ve hukukun üstünlüğüne bağlılığı, Türkiye’nin Batı’yla ilişkisini kuvvetlendirecek NATO içindeki önemli rolü ve AB üyeliği için çabası. Son olarak Türkiye’nin Ortadoğu ve geniş İslam dünyası için diyalog ve model olma potansiyeli.”

NATO MÜTTEFİKLİĞİ SORGULANIR OLDU

Uzmanlar, Obama yönetiminin Türkiye’ye yaptığı yatırımını karşılıksız kaldığını savunarak şu yorumlarda bulundu: “İktidardaki AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iç siyaset ve bölgesel konuları ele alış şekli, Obama’nın vurguladığı 3 temeli şüpheye düşürdü. Şu anda Türkiye’nin canlı bir demokrasi olduğunu söyleyebilecek çok az kişi vardır. AB çabası hız kaybetti.

Güvenilir NATO müttefikliği sorgulanır oldu. Her şeyin ötesinde ülkenin bölge için bir model olduğu görüntüsü önemli şekilde eridi. Suriye ve Irak’ta durumun kontrol dışına çıkmasıyla bölgesel dinamikleri etkileme kabiliyeti azaldı.” AKP’nin bu konulardaki fikir değişikliğinin sebepleri arasında, “Parti üzerindeki iç politik baskı, parti yöneticilerinin ideolojik pozisyonları, seçmen baskısı ve bölgedeki önemli değişimler” sayılırken sonuç olarak Türkiye’nin Batı’dan ve Batılı değerlerden uzaklaştığı anlatıldı.

TEMEL KONULARDA BİLE  PAZARLIK YAPIYORLAR

Sonuçta Washington yönetiminin Erdoğan ve AKP’ye yaptığı yatırımın çalışmadığı belirtilirken ABD’nin yeni bir yaklaşım benimsemesi gerektiği ifade edildi. Raporda şu ifadeler dikkat çekti: “Türk hükümeti muhaliflere göz açtırmamakta kararlı. NATO’nun tavırlarına rağmen Rusya ve Çin ile enerji ve savunma anlaşmaları imzaladı. ABD ile ‘terörle mücadelede müttefikler arasında yapılması gereken temel konularda’ bile pazarlık yapıyor.

“BIRAKALIM ‘YALNIZLIKLARINI’ YAŞASINLAR” ÖNERİSİ

Bunlara ek olarak AKP liderliği, düzenli olarak ABD, AB ve İsrail’e sürekli sözlü saldırıda bulunuyor, ki bunun tek faydası Türk toplumunda Amerikan düşmanlığını artırmak. Artık ABD’nin yeni bir politika belirleme ve dikkate değer bir baskı gücünü kullanma vakti. ABD, Türkiye’ye, hükümet yanlısı ağızların sürekli kullandıkları değerli yalnızlığı yaşama keyfini vermeli.”