Ana sayfa HABERLER ANALİZ Haberleri Ak Parti 3200 POLİS MÜDÜRÜNÜ ATIP PARTİ POLİSİ KURACAK

Ak Parti 3200 POLİS MÜDÜRÜNÜ ATIP PARTİ POLİSİ KURACAK

32
0
PAYLAŞ
parti-polisi

Hükümetin 24 Kasım 2014’te Meclis’e sevk ettiği iç güvenlik yasa tasarısıyla emniyet teşkilatında büyük tasfiye yapacağı haberi gündemin önemli konuları arasında yer aldı.

* 17 Aralık sonrası Emniyet’teki görevden almalar Tasfiye değil, AKP’nin Emniyet’te kadrolaşmasıydı

* Hukuka itaat eden ve kendilerinden olmayan hiç kimseyi Emniyet’te istemiyorlar.

parti-polisi

* 3200 Polis Müdürü’nün tasfiyesini de öngören İç Güvenlik Paketinin amacı Emniyet Teşkilatını kendilerine biat eden bir yapıya çevirmek

* Yeni bir 17 Aralıkla karşılaşmamak için Emniyet içinde hukuka itaat edecek kimseyi bırakmayacaklar

* ‘Paralelle mücadele’ lafı burada kesinlikle bir kılıf. Burada yapılmak istenen, kendi istediği, kendinden olmayan hiçbir kimseyi bırakmayacaklar, bununla ilgili çalışma yapıyorlar.

* Şu anda sadece ve sadece kendi emirlerini, kendi önceliklerini, kendi parti çıkarlarını dinleyecek ve uygulayacak bir kadro oluşturmaya çalışıyorlar.

* AKP amacına ulaşmak için Ergenekon ve KCK ile ittifak yaptı…

İddialar çarpıcı… Tasarıyla parti polisi yaklaşımına biat etmeyeceği öngörülen 3200 emniyet müdürünün emekli edileceği konuşuluyor.

Konuyla ilgili soruları cevaplayan Eski Bingöl Emniyet Müdürü ve GÜSAM Başkanı Ercan Taştekin, AKP’nin hukuka itaat eden ve kendilerinden olmayan hiç kimseyi istemediğini belirterek, 17-25 Aralık benzeri bir soruşturmanın önünü tıkamak için bu yola başvurduklarını belirtti.

İç Güvenlik Paketi’nin amacının tüm teşkilatı kendilerine itaat eden bir yapıya çevirmek olduğunu söyleyen Taştekin ‘Paralelle mücadele’ lafının amaca ulaşmak için sadece bir kılıf olduğunu belirterek ‘AKP hedeflerini yerine getirmek için Ergenekon ve KCK’yla işbirliği yaptı’ dedi.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

HUKUKA İTAAT EDEN, KENDİLERİNDEN OLMAYAN HİÇ KİMSEYİ İSTEMİYORLAR

17-25 Aralık operasyonları sonrası emniyet içerisinde birçok yer değiştirme, görevden alma, soruşturma açma v.b konular yaşandı. Daha o günlerde birçok kesim bunların teşkilat içerisinde bir kesimi tasfiye amacıyla yapıldığını söylerken, ben bunun tasfiye değil, kadrolaşmanın bir yapı değişikliğinin söz konusu olduğunu söyledim. Bu ikisi arasında çok büyük bir fark var. Eğer bir kesimi tasfiye ederseniz, diğer kesimlerle ilgili olsun veya başka konularla ilgili olsun bir çalışma yapmazsınız. Ama o günlerde emniyet teşkilatı içerisinde hukuka itaat eden ve kendilerinden olmayan hiç kimsenin istenmediğiyle ilgili bir hamle yapıldı.

İÇ GÜVENLİK PAKETİNİN AMACI TÜM TEŞKİLATI KENDİLERİNE BİAT EDEN BİR YAPIYA ÇEVİRMEK

Bakın çok sık Emniyet Müdürlerinin yerleri değiştirildi. Niçin? Daha önceki alınanlar bir kesime yakın olduğu için alınıyorsa yerine getirdiğinizi niye tekrar aldınız. Bu bir parti polisi oluşturmayla ilgili bir çalışma. Parti polisi oluşturmayla ilgili çalışmadaki amaç da; 17-25 Aralık hukuk içerisinde yapılan yolsuzluk soruşturması gerçekten siyaseten mevcut iktidarın hiç beklemediği, karşılaşmayı arzu etmediği bir sürpriz oldu.

YENİ BİR 17 ARALIK’LA KARŞILAŞMAMAK İÇİN…

Bu tip sürprizlerle karşılaşmamak adına tüm teşkilatı kendilerine biat eden, kontrol altına almaya çalıştıkları bir yapı oluşturmaya çalışıyorlar. Bu İç Güvenlik Paketi’nin amacı da o, bu listelerin amacı da o. Emniyet teşkilatında bir tane dahi yönetim kadrosunda kendilerini değil, hukuku dinleyecek hiçbir insan bırakmayacaklar. Hedef o. İlk günden itibaren de hedef oydu zaten. Bu yapılan çalışmaların tamamı da bu yönde.

İRAN‘IN DEVRİM MUHAFIZLARI BUNA BİR ÖRNEK

Bunu nerede görüyoruz polis teşkilatlarında bunu dikta rejimlerinde görüyoruz, el muharebat buna bir örnektir. Devrim muhafızları İran’da buna bir örnektir. Sadece belirli bir dar yapının sözünü dinleyen, dar yapının emrini yerine getiren bir teşkilat oluşturmayla ilgili yapılan bir çalışma bu.

‘PARALELLE MÜCADELE’ LAFI SADECE BİR KILIF

‘Paralelle mücadele’ lafı burada kesinlikle bir kılıf. Burada yapılmak istenen, kendi istediği, kendinden olmayan hiçbir kimseyi bırakmayacaklar, bununla ilgili çalışma yapıyorlar.

İzmir Emniyet Müdürü 17-25 soruşturmalarından sonra görevden alındı. Yerine bir il emniyet müdürü  atandı. O da bir ay sonra alındı tekrar yerine bir başka emniyet müdürü atandı. Geçen sene kararnameyle göreve getirdikleri birçok emniyet müdürlerini  bir sene içerisinde tekrar değiştirdiler. Niçin; yola devam ederken, bu insanların içerisinde bazıları belki hukuka daha yakın durmuş olabilirler diye. Şu anda sadece ve sadece kendi emirlerini, kendi önceliklerini, kendi parti çıkarlarını dinleyecek ve uygulayacak bir kadro oluşturmaya çalışıyorlar.

İKTİDAR AMACINA ULAŞMAK İÇİN ERGENEKON VE KCK’YLA İTTİFAK YAPTI

17-25 Aralık sonrası iktidar hiç beklemediği, çok büyük çaplı yolsuzluk operasyonlarının yapılmasıyla karşı karşıya kalınca tabi ki toplum içerisinde, devlet içerisinde hukuktan, yargıdan, adaletten yana olanlarla ilgili mücadelesini sürdürebilmesi için arayışlara girdi.

Kendisi de birtakım güç odaklarının kendilerine olan desteğine ihtiyaç hissetti. Bu Ergenekon vari yapılanmalarla ilgili olsun, çözüm süreci adı altında KCK yapılanmalarıyla ilgili olsun, balyozla ilgili olsun. Bununla ilgili de birtakım yargısal gelişmeler yaşandı. Ve bu kesimlerin de güçlerinden istifade etmeye çalıştı. Şu an tabi ki iktidarın yapmaya çalıştığı son derece zor bir iş. Kendisine muhalefet etmeyecek, kendisinin dışında hiç kimsenin olmadığı bir kadroyu oluşturmak çok zor olacağı için, kendisi bu konuyla ilgili bir kısım ittifak arayışları içerisine girdi. Bu işbirlikleri de bu arayışların bir sonucudur. Bunlar muhtemelen kapalı kapılar arkasında belirli bir kısım yapılan görüşmelerle belirleniyordur. İktidar şu an yolsuzluk operasyonlarının darbe olduğu algısını oluşturmak için çok büyük bir mücadeleye girdiğinden, daha önce haklarında adli işlem yapılan bir kısım bu kesimlerle işbirliğine gittiğinin bir göstergesi bu. Bu da açık bir şekilde görülüyor. Denize düşen bazen istenmeyenlere sarılabilir.