Ana sayfa HABERLER ANALİZ Haberleri Ortadoğu’dan Suriye Tepkisi: O Devlet Senin Sayende Kuruluyor

Ortadoğu’dan Suriye Tepkisi: O Devlet Senin Sayende Kuruluyor

60
0
PAYLAŞ
erdogan-yalanlari

Erdoğan, önce Suriye’yi bataklığa dönüştürüp sınırlarımızı kevgire çevirerek PKK uzantılarına zemin hazırladı, şimdi de ‘Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına asla izin vermiyeceğiz’ diyerek, kahramanlığa soyundu.” diyen Ortadoğu’dan tepki…

Türkiye, AKP’nin yanlış, teslimiyetçi ve güdük politikalarının ağır bedellerini ödüyor. Başbakanlığı döneminde Suriye’yi BOP yolunda bataklığa dönüştüren, sınırlarımızın terörist unsurların kontrolüne girmesine zemin hazırlayan, Irak’ın kuzeyinde Barzani’ye devlet kurduran Erdoğan, şimdi de “Suriye’nin kuzeyinde, güneyimizde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuşarak, bütün yanlışların üzerini örtmeye uğraştı. 

Erdoğan, Türk Kızılayı’nın madalya ve iftar programında konuştu. Erdoğan, “Daha önce bir Kobani meselesi yaşandı. Suriye ve Irak’ın onlarca şehrinde, yüzlerce kasabasında süren çatışmalar, Kobani’de de yaşandı. Bu olayı bahane eden birtakım çevreler, 6-7-8 Ekim 2014 tarihlerinde Türkiye’nin pek çok yerinde olaylar çıkardılar. Şimdi yine aynı şehirde birtakım olaylar yaşanıyor ve aynı çevreler bunu bir kez daha Türkiye’yi ateşe vermek için bahane olarak kullanmaya çalışıyor. Utanmadan, sıkılmadan ‘Terörist Türkiye‘diye tweet atanlara sesleniyorum. Eğer sizlerde haysiyet, onur varsa, bu Kobani’den kaçıp gelenleri burada kamplarda barındıran ülkeye terörist deme hakkını siz nereden elde ediyorsunuz? Tweet atarak elde ettiğiniz dereceler sizin o kapkara yüzlerinizi beyaza çıkarmayacaktır” dedi.

“KİMSE TÜRKİYE’Yİ TERÖR ÖRGÜTLERİYLE YAN YANA GÖSTEREMEZ” 

Erdoğan, “Türkiye’nin ismini herhangi bir terör örgütüyle yan yana zikreden, bu ülkeye ve bu millete en büyük iftirayı atıyor. Türkiye, Suriye‘deki özgürlük mücadelesine elbette destek veriyor. Irak’ta haklarını savunan insanlara elbette iyi niyetle yaklaşıyor. Ama Türkiye, bu işleri yaparken asla terör örgütleriyle yan yana gelmiyor. Ne devlet terörü estiren Esed rejimiyle ne de diğer oradaki terör örgütleriyleTürkiye’yi kimse yan yana gösteremez” dedi.

“BÖLGENİN DEMOGRAFİSİNİ DEĞİŞTİRME OPERASYONUNU TAMAMLAMAK İSTİYORLAR” 

Erdoğan, “Son günlerde yineTürkiye ile ilgili hiçbir ilgisi, alakası olmadığı belgeleriyle kanıtlamış olan olayları aynı amaçla çarpıtıyorlar. Bir yandan Esed rejimi, bir yandan bölücü örgüt sözcüleri, bir yandan da ülkemizdeki bir siyasi partinin sözcüleri aynı ağızla konuşuyor. Amacın dünya kamuoyuna yönelik bir algı operasyonu olduğu çok açık. Bu tür ithamlarlaTürkiye’yi yanı başında olup biten olayların dışında kalmaya zorlayarak bölgenin demografisini değiştirme operasyonunu tamamlamak istiyorlar” diye konuştu.

“BEDELİ NE OLURSA OLSUN ENGEL OLACAĞIZ”

Erdoğan, “Buradan tüm milletime sesleniyorum, tüm dünyaya sesleniyorum. Suriye‘nin kuzeyinde, güneyimizde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bunun bilinmesini istiyorum. Bedeli ne olursa olsun bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teröre asıl destek, bir yandan iki milyon insanın yükünü omuzlarımıza bırakırken, diğer yandan da ‘Sınırlarınızı iyi kontrol edemiyorsunuz’ tafrası yapmaktır. Kendi ülkelerinden terörist çıkışını engelleyemeyenlerin bu sorunu bizim kendi sınırlarımızda çözmemizi beklemesi doğru bir yaklaşım değildir” dedi.

Ortadoğu Gazetesi