Ana sayfa HABERLER ANALİZ Haberleri Yandaş Medya Ekonomik Gerçekleri Gizliyor

Yandaş Medya Ekonomik Gerçekleri Gizliyor

213
0
PAYLAŞ
medya-ekonomi-gercekler

Ekonomi ile ilgili herkes atıp tutarken, konunun uzmanlarından CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak yaptığı açıklamayla şöyle söyledi. “Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan döneminde; ülke borca battı, vatandaş borca battı, büyüme düştü. Yüksek cari açık ve kısa vadeli dış borç karşılığında eriyen rezervler nedeniyle ülke sıcak paranın esiri oldu”dedi.

Peki, ülke ekonomisi gerçekten öyle mi?

medya-ekonomi-gercekler

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dönemi başladığında; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin iç borcu, 155 katrilyon TL idi, biterken 436 katrilyon TL’ye yükseldi. Devletin iç borcu 3’e katlandı.

Demek ki Faik Öztrak’ın sözlerinde doğruluk payı var!

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan işe başlarken ülkenin dış borcu 130 milyar dolardı, şimdi giderken dış borç 387 milyar dolara çıktı. Dış borç da 3’e katlandı.

Demek ki dış borçta da söyledikleri doğru!

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına düşen dış borç 1.963 dolardı; giderken her bir vatandaşın sırtına yüklenen dış borç 5.103 dolara yükseldi.

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan devri iktidarında 52 milyar dolarlık devlet mülkünü sattı.

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde alınan dış borç, ödedim dediği IMF borcunu, 12’ye katladı.

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde aileler bankalara 1,6 milyar dolar faiz ödüyordu, Erdoğan giderken ailelerin bankalara ödediği faiz 19,2 milyar dolara yükseldi. Vatandaşın bankalara borcu bu dönemde 4 milyar dolardan 160 milyar dolara çıktı. 42 milyon yurttaşımız borcun altında eziliyorum diye bağırırken o makamı bırakıyor.

Demek ki bu da doğru!

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde Türkiye’nin cari açığı 626 milyon dolardı, giderken cari açık, 83 katlık artışla, 52 milyar dolara çıktı.

Bu da doğru!

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde kendisine yılda yüzde 6,2 oranında büyüyen bir ekonomi teslim aldı. Kullanılan bu kadar borca ve satılan devlet malına rağmen; giderken ekonominin büyüme hızı yüzde 3’lere düştü.

Bu da doğru!

Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde 1 litre mazotun fiyatı 1,10 TL idi, şimdi 4,45 TL. Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde çiftçi 1 litre mazot için 4,8 kg buğday satıyordu, şimdi giderken aynı mazot için çiftçi 6,2 kg buğday satmak zorunda.

Bunun sonucunda Cumhurbaşkanı seçilen, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde ilk defa canlı hayvan, saman ithal ettik. Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde işlenen tarım alanı 239 milyon dönümdü. İktidardan giderken işlenen tarım alanı 206 milyon dönüme indi.

Yani; ülke borca batmış, vatandaş borca batmış, büyüme düşmüş. Yüksek cari açık ve kısa vadeli dış borç karşılığında eriyen rezervler nedeniyle ülke sıcak paranın esiri olmuş.