Ana sayfa HABERLER Ekonomi Gerçekleri Asıl işsizlik yüzde 17.5

Asıl işsizlik yüzde 17.5

34
0
PAYLAŞ
akp-issizlik

DİSK-AR TÜİK’in işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

akp-issizlik

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye’de geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 17.5, işsizlik sayısının ise 5 milyon 549 bin olduğunu açıkladı.

DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Eylül 2014 dönem sonuçlarını değerlendirdi. Değerlendirmede, Türkiye ekonomisinde büyüme oranlarında yaşanan düşüş devam ederken işsiz sayısındaki artışın da sürdüğü belirtilerek, “Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranının yüzde 10.7 ile geçtiğimiz yıla göre yüzde 1.3 puan artış kaydederken, mevsimsel etkilerden arındırılmamış resmi işsizlik de aynı düzeyde artarak yüzde 10,5’e ulaştı. Tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 12.7 oldu. Resmi işsiz sayısı yeni seriye göre 537 bin kişilik artışla 3 milyon 64 bine ulaştı. İş talep edenlerin sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 1 milyon 807 bin kişi artarken işsiz sayısındaki artış işgücü artışının yüzde 29.7’si oldu” denildi.

-“İŞSİZLER VE ÇARESİZLERİN TOPLAM SAYISI 6 MİLYON 588 BİN KİŞİ”-

DİSK-AR, Eylül 2014 döneminde resmi işsizler, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranın yüzde 17.5, işsiz sayısının da 5 milyon 549 bin kişi olduğunu belirtti. DİSK-AR, işinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar ilave edildiğinde işsizler ve çaresizlerin toplam sayısının 6 milyon 588 bin kişiye ulaştığını, bunların istihdam içindeki payının ise yüzde 20.8 olduğunu bildirdi.

-“KADINLAR İÇİN GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK ORANININ YÜZDE 25.9”-

DİSK-AR, kadınlarda resmi işsizlik oranının yüzde 13.6’ya yükseldiğini ve kadınlar için geniş tanımlı işsizlik oranının ise yüzde 25.9 seviyesinde gerçekleştiğini vurguladı.

Yüksek öğretim mezunları arasında işsiz sayısının yeni seriye göre Şubat 2014 döneminden bu yana 281 bin kişi artarak 769 bine ulaştığına dikkat çeken DİSK-AR, “Buna karşın Şubat 2014 döneminden bu yana resmi işsiz sayısındaki artış 239 bin seviyesinde gerçekleşti. İşsiz sayısı lise altı eğitime sahip olan ya da okuma yazma bilmeyenler için toplamda 61 bin kişi azalırken, meslek, teknik ve düz lise mezunları için 20 bin üniversite mezunları için yukarıda belirtildiği gibi 281 kişi arttı. İşsizlik verilerine yükseköğretim mezunu işsizler damgasını vurdu. Buna göre her dört işsizden biri üniversite mezunu. Özellikle yükseköğretim mezunu kadınlar işsizliğin hedefi olmaya devam etti. Yükseköğretim mezunu kadınlar yeni işsizlerin yüzde 76’sını oluşturdu. Kadın işsizlerin yüzde 37’si yükseköğretim, yüzde 62’si lise ve üzeri eğitim düzeyine sahip” dedi.

-“TARIMDIŞI SEKTÖRLERDE GENÇ İŞSİZLİK ORANI 3.6 PUAN ARTIŞ KAYDETTİ”-

Değerlendirmede, gençler için (15-24 yaş) geniş tanımlı işsizlik oranının ise resmi yüzde 19.1 rakamının 9 puan üzerinde yüzde 28 seviyesinde gerçekleştiği ve gençler için özellikle tarımdışı işsizlik oranının yüzde 23 ile ciddi boyutlara ulaşıldığı kaydedildi. DİSK-AR, Şubat ayından bu yana tarımdışı sektörlerde genç işsizlik oranının 3.6 puan artış kaydettiğine dikkat çekti