Ana sayfa HABERLER EKONOMİ Haberleri Ekonomi, kriz alarmı veriyor

Ekonomi, kriz alarmı veriyor

50
0
PAYLAŞ
kriz-akp

Türkiye siyasi tartışmalarla meşgul edilirken, ekonomideki kriz giderek derinleşiyor.

kriz-akp

Küçük esnaf ve KOBİ’lerden başlayan ciro kayıpları dev holdinglerin de kapısına dayandı. Şirketleri iflasa kadar götürecek olan iç piyasadaki durgunluğun en büyük göstergelerinden biri de inşaat sektöründeki çöküş…Kredi kartına getirilen limit ve taksit sayısı sınırlaması parakende sektöründe işleri bıçak gibi kesti. Büyüme hızındaki düşüş ve başta Rusya olmak üzere komşu ülkelerdeki krizler hem iç piyasayı hem de ihracatı olumsuz yönde etkiledi. Bankaların kredileri geri çağırma hamlesi de batakları hızlandırdı.Türkiye bir yandan Rusya, Suriye, AB gibi dış etkenler, diğer yandan hızla artan borç, ödenemeyen kredi kartları ve yavaşlayan büyüme, artan işsizlik nedeniyle ekonomide büyük bir çıkmazın içine girdi.

Türkiye ekonomisi, hem iç hem de dış etkenlerin kıskacında. Bir yandan yakın ticaret ortaklarından   Rusya ekonomisindeki kriz, diğer yandan Suriye’nin iç savaş nedeniyle ekonomisinin çıkmaza girmesi ve 2009’dan bu yana Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği’nin yaşadığı buhran, Türk ekonomisini dışarıdan kıskaca aldı. Hem dış etkenler Türkiye’yi köşeye sıkıştırırken, hem de , ekonomide artan borç bataklığına karşı, hükümetin kredi kartları kullanımını sınırlandırmak için  aldığı tedbir, bu kez talebi düşürünce, iç tüketime dayalı büyüme de hız kesti. Büyümedeki bu yavaşlama yüzde 1.7 ile son iki yılın en dip noktasına vurunca işsizlik yüzde 10’ların üstüne çıkarak  çift hanelere tırmandı.. Hükümetin yatırımları artırmak bahanesiyle  Merkez Bankası’na “ faizi düşür” baskısı yapması ise doların fırlamasına 2.50 TL’lik psikolojik sınırı da aşmasına neden oldu.

Suriye-Rusya
ABD ve Suudi Arabistan’ın petrol fiyatları düşürme konusunda anlaşması karşısında petrol gelirlerinin düşmesiyle halkın alım gücünün gerilemesi Rusya’yı krize soktu.Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarından Rusya ekonomisinin krize girmesi, ticari merkezlerden İstanbul’daki  Laleli piyasasını kilitledi.Esnaf siftahsız dükkan kapatmaya başladı.. Turizm sektöründe 2015 için Rusya’dan yapılan turizm rezervasyonları iptal edilmeye başlandı. Rusya’ya Batı’nın yaptırım uygulaması karşısında, ümitlenen sebze meyve ihracatçıları da hayal kırıklığına uğradı..
Rusya’nın yanısıra, sınır komşumuz, Suriye’deki iç savaş, ekonomisini vurunca, Suriye’ye olan ihracat durdu. Türkiye, hem Rusya’dan hem Suriye’den köşeye sıkışırken, 2009’dan bu yana buhran yaşayan Avrupa Birliği pazarındaki daralmanın azalacağı yönünde umut ışığı olmaması da piyasayı kilitleyen en önemli etkenlerden…

Taksit sınırlaması
Türkiye dış etken olarak  Rusya , Suriye ve Avrupa Birliği’nin kıskacına girerken, bir yandan da yıllardır iç tüketime dayalı büyüme de borçların katlanarak büyümesi nedeniyle  sınıra gelinmesi sonucunda, hükümetin 2014 şubat ayında kredi kartı kullanımını sınırlandıran karar alması iç piyasayı kilitleyen en önemli etkenlerden biri oldu. Tüketimi sınırlamak için kartla taksit sınırlaması tedbirleri iç talebi düşürünce, büyüme hızı yüzde 1.7 gibi son iki yılın en düşük noktasına indi. Büyüme hızındaki yavaşlama bu kez işsizliği artırdı ve işsizlik yüzde 10’un üstüne çıkarak çift hanelere tırmandı. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü yavaşladı, konut sektöründe ise satışlar dip yaptı..

Meslek odaları susuyor
Görüşlerini almak için aradığımız meslek odalarının bir çoğu ise başkanlarının şehir dışında olduklarını iddia ederek ekonomik gidişatla ilgili görüş bildirmek istemediler. Esnaf odalarından büyük şehirlerin ticaret ve sanayi  odalarına kadar bir çok kuruluşun başkanı konuşmak istemediğini ya sekreteri ya da basın danışmanı aracılığıyla bildirdi.