Ana sayfa HABERLER EKONOMİ Haberleri Doların çıkışı Türkiye’yi de vuracak

Doların çıkışı Türkiye’yi de vuracak

45
0
PAYLAŞ
dolar-krizi

Değer kazanan doların yükselen piyasalara zarar vereceği düşünüküyor. bu gelişmelerden olumsuz etkilenen ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.dolar-krizi

Financial Times gazetesi, son birkaç yılda yükselen piyasaların dünya ekonomi gibi yavaşladığına belirtilirken ilke olarak para birimlerinin değer kaybetmesinin bu ülkelerin ihracat çabalarına yardımcı olacağı düşünülse de yüksek doların bu piyasalar için rekabet yönünde sağladığı yararlar değil, gerileyen güven ve artan borç baskısının ağır basacağını belirtiliyor.

TÜRKİYE BİLE ACI ÇEKİYOR

Citi Research’ın yükselen piyasa ekonomiler bölümü başkanı David Lubin, “Ham madde fiyatları düştüğünde yükselen piyasalar konusunda güven duymak zor” değerlendirmesinin dile getirildiği haberde şöyle deniliyor:

Ham madde ithalatçısı olan Türkiye bile acı çekiyor. Sayın Lubin, Ankara’nın daha ucuz petrol ithalatından elde ettiği kazanımların bazılarının, portföy girişlerinin azaldığı sermaye hesabında olup bitenler nedeniyle ortadan kalktığına vurgu yapılıyor. Türk lirası da bu yılın ilk çeyreğinde yükseldikten sonra yeniden düşmeye başladı.

Ham madde ihracatçısı Brezilya’da da para birimi realın zayıflamasının beklenen yararları sağlamadığı da anlatıldığı yazıda birçok iktisatçının da, gelişmiş ülkelerin çoğunda yapısal reform eksikliğinin ihracat fırsatlarından yararlanmalarını zorlaştırdığını söylediklerine yer veriliyor.

TÜRKİYE DAHİL ÜLKELERİN NET ULUSLARARASI POZİSYONLARI KÖTÜLEŞTİ

Financial Times, yükselen piyasalardaki şirketlerin hızla artan borçları sorununa da değindiği haberinde “Genel olarak yükselen piyasalar ve özellikle aralarında Türkiye ve Brezilya’nın bulunduğu birkaç kırılgan piyasa, küresel finansal krizden sonra ilk dört yılda net uluslararası konumlarının kötüleştiğini gördüler” demekte.

Yükselen piyasaların para birimlerindeki düşüşlerin verebileceği zararın önceden kestirmenin mümkün olmadığını belirten İngiliz gazetesi, haberini “Ancak bu tür değer kayıplarının, yarardan çok zarar getirmesi çok olası” sözleriyle bitiriyor.

Platin Haber