PAYLAŞ

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetliyor.

Endeks, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 16.8 oranında azalarak, 100.81 değerinden 83.88 değerine düştü.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, ekonomik güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 16.8 oranında azalarak 100.81 değerinden 83.88 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet, reel kesim (imalat sanayi), tüketici ve inşaat güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Hizmet sektörü güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6.6 oranında azalarak 92.53 değerine düştü. Reel kesim güven endeksi ve tüketici güven endeksi Aralık ayına göre yüzde 2.7 oranında düşerek Ocak ayında sırasıyla 105.90 ve 71.62 değerlerine ulaştı.

İnşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 1.4 azalarak 83.91 değerini aldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3.6 oranında artarak 104.93 değerinden 108.76 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Euro Bölgesi de endişeli

Euro Bölgesi’nde ekonomik güven Ocak ayında analistlerin tahmininden daha fazla düştü. Avrupa Komisyonu, Brüksel’de yaptığı açıklamada, ekonomik güven endeksinin Ocak ayında, Aralık ayındaki revize 106.7 seviyesinden 105 seviyesine gerilediğini söyledi. Bu, Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, ekonomik güvenin 106.4 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Aralık ayı verisi revize edilmeden önce 106.8 seviyesinde açıklanmıştı.

Kaydedilen son düşüş Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvik programını genişletmesi için durumu daha da güçlendirdi.