Ana sayfa HABERLER EKONOMİ Haberleri Elektrik ve Doğalgaza Zam Geliyor !

Elektrik ve Doğalgaza Zam Geliyor !

24
0
PAYLAŞ
zam

Seçim süresince zam gelmeyen elektrik ve doğalgaza 1 Temmuz 2015’ten itibaren zam hazırlığı yapılıyor.

zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve BOTAŞ bürokratları artan maliyetlerin çevrilemediğini belirterek en az yüzde 5 zam talebi çalışması yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın onaylaması durumunda gelecek aydan itibaren elektrik ve doğalgaz faturaları zamlı gelecek. 

‘SEBEP KOALİSYON BİLMECESİ’

Benzine gelen 15 kuruşluk zammın ardından elektrik ve doğalgazda da fiyat artışı için çalışmalar devam ediyor. Bürokratların elektrik ve doğalgazdaki maliyetlerin 7 Haziran seçimlerinin öncesiyle aynı noktada olduğu ve maliyetlerin çevrilemediği bilgisi hükümete iletildi. Seçim öncesidolardaki artışı vatandaşa zam olarak yansıtmayan hükümet, faturalardaki artışa koalisyon bilmecesini gerekçe gösterecek.

FATURALAR YİNE YANACAK

Görev zararlarını kapatmak için seçim öncesinde BOTAŞ’a 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktarıldığı hatırlatılacak. Rus gazına yapılan indirimin BOTAŞ’ın zararını kapatmadığı, bu nedenle vatandaşa satılan doğalgaza zammın kaçınılmaz olduğu belirtilecek. Koalisyon hükümetlerinin kurulması öncesinde BaşbakanAhmet Davutoğlu’nun onay vermesi durumunda faturalara yüzde 5 ila yüzde 10 arasında zam uygulanacak.

HÜKÜMET REDDETMİŞTİ!

7 Haziran seçimleri öncesi EPDK ve BOTAŞ’ın elektrik ve doğalgazda fiyat düzenleme talepleri hükümet tarafından geri çevrilmişti. Bürokratların zam yapılması ısrarlarına AKP’nin oylarını düşürür kaygısıyla BaşbakanAhmet Davutoğlu uygulamaya sokmamıştı. Hükümet son olarak elektrik ve doğalgaza 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren yüzde 10 zam gelmişti.

Millet