Ana sayfa HABERLER EKONOMİ Haberleri Mimarlar Odası: “Kaçak Saray” memlekete kış getirir

Mimarlar Odası: “Kaçak Saray” memlekete kış getirir

22
0
PAYLAŞ
kacak-saray

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın doğalgaz ile ısıtmasının “dudak uçuklatan maliyetini” açıkladı. Mimarlar “Kaçak Sarayı ısıtmanın bedeli 6 aylık 10 milyon lira” dedi.

Mimarlar Odası’nda bugün yapılan basın toplantısında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yönelik yeni açıklamalarda bulunuldu

kacak-saray

Çarpıcı rakamlara açıklamasında yer veren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sarayın, 6 aylık ısıtma bedelinin 10 milyon lira olduğunu açıkladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Kaçak Saray’ın 6 Aylık doğalgaz ısıtma bedeli 10 milyon lira olarak kent izleme merkezi uzmanlarımız tarafından hesap edildi. 6 ay kış, 6 ay yaz olduğu düşünülerek hesaplamalar yapıldı. Kaçak Saray’ın günlük 12 saat ısıtıldığı tahmini üzerinden maliyet hesap edildi. Oysa günlük 12 saat ile o büyüklükteki bir binanın ısıtılmayacağını düşünüyoruz, büyük olasılıkla 24 saat ısıtılıyordur. Hesaplamalar en az maliyet üzerinden değerlendirildi. Isıtma süreleri farklıysa daha ciddi maliyetleri bulabilir” biçiminde dile getirdi.

Candan bu maliyetin bir sezonda Bayburt ilini ısıtabileceğine dikkat çekerek şöyle ekledi:

“1. Derece Doğal Sit Alanı’na yapılan Kaçak Saray’a harcanan her bir lira hukuksuz bir inşaata harcanmıştır. Kış ayındayız, yoksullar, evsizler üşürken yöneticiler ısınmak için 10 milyon lira doğalgaz parası saçıyor. Her doğalgazlı evde olduğu gibi yıllık sıcak su da kullanılıyor. 12 aylık yıllık sıcak su maliyeti de 2 milyon TL. Asgari ücretli 167 kişi sadece Kaçak Saray’ın sıcak suyu maliyetine çalışıyor. Halkımızın aylık doğalgaz tüketim bedeli 6 ayda bin 200 TL dolayında. Kaçak Saray’ın bir sezonluk doğalgaz tüketimi 8 bin 333 haneye bedel bir tüketim. Bir hanenin dört kişilik bir ailenin yaşadığını düşünürsek 34 bin kişiyi ısıtır. Bayburt’un yarısını ısıtır. Bayburt’un yüzde yirmisinin doğalgaz kullandığını düşünürsek sadece bir kışta Bayburt ilini tümüyle ısıtmaya yeter. Kaçak Saray’sa vergilerimizin harcandığını, gösteriş ve boşa harcama gözler önünde duruyor.”

PROJE ÇİZİM MALİYETİ 200 MİLYON LİRA

Her inşaat için statik, tesisat, peyzaj ve mimari projelerinin çizilmesi gerektiğini anımsatan Candan: “Mimari projeler Odamızda mesleki denetime gelir ve proje bedeli hesap edilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın değerlerinin çok çok üzerinde inşaat maliyeti ile karşı karşıyayız. Birim maliyet 5 bin lira dan hesaplandığında toplam olarak mimari/statik/mekanik projelerinin çizilmesi ve mesleki kontrollerinin yapılması 200 milyon TL. Sadece projesi en az 200 milyona çizilmiştir. Kaçak Saray’da israf çok büyük ve doğalgazı, elektriği su faturalarıyla da durmayan bir boşa harcama var” diye konuştu.

MİMARLAR AOÇ’Yİ AĞAÇLANDIRACAK

Candan Atatürk Orman Çiftliği’nde tüm kurum ve kuruluşların ağaçlandırma amacıyla arazi tahsisi isteyebildiklerini belirtti. Candan, “Sayıştay raporlarını incelerken Atatürk Orman Çiftliği’nden5 yıl süresince arazi ayarlama isteyerek ağaçlandırma yapabileceğimizi belirledik. Sayıştay raporlarını gerekçe göstererek 5 yıllık ayarlama isteyeceğiz. ayarlama sadece Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri doğrultusunda ağaç dikmek amacıyla istenecek. Yönetim Kurulumuzca arazi ayarlama talebi kararını aldık. Kampanya başlatarak bağışla birlikte Atatürk Orman Çiftliği’nin bir bölümünü ağaçlandırma kararı alındı. Tüm kurumları da bu ağaçlandırmaya destek vermesini ve ağaçlandırma yapmasını istiyoruz” diye ekledi.

Platin Haber