Ana sayfa HABERLER EKONOMİ Haberleri Yeni Türkiye’de Her 3 Gençten Biri İŞSİZ

Yeni Türkiye’de Her 3 Gençten Biri İŞSİZ

179
0
PAYLAŞ
yeniturkiye-issizlik

Siyasi gerilimle yavaşlayan ekonomik büyümenin faturası giderek ağırlaşıyor. En büyük bedeli ise iş ve aşını kaybeden dar gelirli ödüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı veriler durumun aciliyetini ve ağırlığını bir kez daha ortaya koydu. TÜİK’e göre işsizlik oranı bu yılın ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan artarak yüzde 11.3’e yükseldi. Bu oran dünya ekonomisinin tarihin en büyük kriziyle karşılaştığı 2010’dan sonra görülen Türkiye’deki en yüksek seviyeyi işaret etti. TÜİK’e göre son bir yılda işsiz sayısı 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bine yükseldi.

Genç işsizlik yüzde 20

Yüksek işsizlikte ağır yüklerden biri de gençlerin sırtına yüklendi. Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de 15-24 yaş arasındaki gençler arasındaki işsizlik oranı geçen yıla göre ortalamaların üzerinde, 2.3 puan artışla yüzde 20’ye çıktı. Hatta Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre 29 yaşa kadar olanların genç sayıldığı düşünüldüğünde, bu oran yüzde 30’lara çıkmakta. Yani her 3 gençten biri işsizliğin pençesine düşerken, genç kadınlarda bu oran 2.6 puanlık artışla yüzde 22.4’ü buldu.

Boşuna mı okuyoruz!

Açıklanan son veriler, Türkiye’de işgücü ve eğitim durumu arasındaki çarpık bağlantıyı da ortaya koydu. Buna göre Türkiye’de ortalama işsizlik oranı yüzde 11.3 olurken, hiç okuma yazma bilmeyenler arasındaki işsizlik oranı yüzde 6.7. Söz konusu oran lise altı eğitimler için yüzde 11.4, lise mezunlarında yüzde 13.3, teknik liselerde yüzde 11.1, yüksek öğretimde ise yüzde 11.2 olarak gerçekleşti. Lise mezunu kadınlarda işsizlik oranı yüzde 22, üniversite mezunu kadınlarda ise yüzde 16.3 oldu.

582 bin kişi 1 yıldan fazladır iş arıyor

TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de işsiz olanların iş bulma süresi de giderek artıyor. İşsiz sayısı 454 bin kişi artarken, bunun 208 bin adedini 2 aya kadar işsiz kalanlar oluşturdu. Geriye kalan 246 bin kişi ise daha uzun sürelerde işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldı. Son rakamlara göre 1 yıldan uzun süredir iş arayanların sayısı ise 586 bin kişiye ulaştı.