Ana sayfa HABERLER GÜNCEL Haberler AK Parti’lilerin Torpille Memur Yapılmasına Tepki Yağıyor

AK Parti’lilerin Torpille Memur Yapılmasına Tepki Yağıyor

30
0
PAYLAŞ
akpartiye-sert-tepki

Vatandaş işsizlikten kan ağlarken AKP’li bakan ve milletvekillerinin onlarca yakınını yüksek maaşlı devlet kadrolarına hiç sınava girmeden yerleştirmesine siyasilerden de büyük tepki yağdı.

Yüz binlerce üniversite mezunu KPSS’lerde dirsek çürütüp memur olmak için kuyrukta bekliyor. Ancak AKP’liler hiçbir sınava dahi girmeden doğrudan memur olarak atanıyor.

akpartiye-sert-tepki

AKP’lilerin akrabalarına kamu kurumlarında torpilli iş imkanı sağlamasıyla ilgili ‘Akraba Kayırma Partisi’ haberi kamuoyunda geniş yankı buldu. Vatandaş işsizlikten kan ağlarken AKP’li bakan ve milletvekillerinin onlarca yakınını yüksek maaşlı devlet kadrolarına hiç sınava girmeden yerleştirmesine siyasilerden de büyük tepki yağdı. Siyasiler bunun ülke için utanılacak bir durum olduğunu vurgulayarak AKP’yi kamuda kendi bürokrasisini oluşturmakla suçladı.

DEVLET KURUMLARI ALT ÜST

CHP’li Levent Gök, “AKP’nin tüm devlet kurumlarını alt üst ettiği ortadadır” sözleriyle VIP torpile tepki gösterdi. MHP’li Alim Işık, tek özelliği AKP’li olan kişilerin kamuya yerleştirilmesinin büyük bir ayıp olduğunu söyledi. HDP’li Ertuğrul Kürkçü ise “Cumhurbaşkanı ve ailesinin yaşantısı, bütün AKP için rol model” diye konuştu.

AKP SANDIKTA CEVABINI ALACAKTIR

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök: “AKP’nin tüm devlet kurumlarını alt üst ettiği, yandaşlarını hiçbir hukuki dayanağı olmadan devlet kadrolarına yerleştirdiği ve kendisine yandaş bürokrasi yarattığı çok açık ortadadır. CHP olarak bununla alakalı örnekleri kamuoyuyla paylaşmıştık. AKP’nin halkımızın çıkarlarını savunmadığı bir kez daha görülmüştür. Kendi akraba ve yandaşlarına iş imkânları sunmak, ihaleler vermek suretiyle kendi iktidarının sınıfını oluşturmak istemektedir. Burada yurttaşlarımız bir işe girmek için yıllarca sürünürken, AKP’nin kendi yandaşlarını hukuksuzca buralara doldurması halkımızın gözünden kaçacak bir durum değildir. Bu yaptıklarının cevaplarını mutlaka sandıkta alacaklardır.”

TEK ÖZELLİKLERİ AKP’Lİ OLMAK

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık: “Bugüne kadar bu ülkenin evladı yüz binlerce kişi KPSS kapılarında bekleyip atanmayı beklerken, tek özelliği AKP’li olmak olan ve başka hiçbir şeyi olmayan insanların yerleştirilmiş olması bu ülke için utanılacak bir ayıptır. Bu AKP’nin ayıbıdır. Milletimiz İnanıyorum ki bunun faturasını 8 Haziran günü kesmiş olacak ve AKP’ye iade edecektir. MHP olarak bu konunun yakından takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yargı dahil olmak üzere tüm hakların aranıp hak edene iade edileceğine söz veriyorum.”

CUMHURBAŞKANI ROL MODEL

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü: “Cumhurbaşkanı ve ailesinin nasıl yaşadıklarına bakarsak ve birbirlerini nasıl kolladığını göz önüne alırsak, bütün AKP için bir model oluşturuyor. Başbakan oğlunu, oğlu arkadaşını, kızı akrabalarını yerleştirerek bir aile egemenliği, bir eş dost kayırmacılığına aleni şahit oluyoruz. Bu durum AKP’nin fıtratında olduğu için şaşırmamak lazım. Devlet ve yerel yönetim gücünü ele geçiren partinin böyle davranması kural olmuş. AKP’de kurala uygun hareket ediyor. Meşruiyeti olmayan bu durum maalesef olağan bir durum gibi karşılanmaya başladı.”