Ana sayfa HABERLER GÜNCEL Haberler Bilal Erdoğan’ın vakfından açıklama: Kadın ve erkek arasında bir eşitlik olamaz

Bilal Erdoğan’ın vakfından açıklama: Kadın ve erkek arasında bir eşitlik olamaz

38
0
PAYLAŞ
bilalerdogan-muteahit
Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde olduğu TÜRGEV’in Başkanı Arzu Akalın, islami hassasiyeti olanlar açısından kadın erkek arasında yaratılıştan kaynaklanan bir eşitlik olamayacağını savundu.

Son yıllarda adı kıyak tahsislerle duyulan Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, “Kadın ve kadın sorunları konusundaki sivil toplum kuruluşlarına erkeklerin daha fazla duyarlılık göstermesinin, sorunların özümsenmesinde ve çözüm bulunması noktasında daha fazla hizmet edeceğine inanıyorum” dedi. Ancak Akalın konuşmasının devamında yine kadın ve erkeklerin eşit olamayacağına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

bilalerdogan-muteahit

Kütahya İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği (KİHMED), Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti şubeleri tarafından düzenlenen panele katılan Akalın, Türkiye’de ve dünyada kadınların, erkeklerle mukayese edildiğinde insan hakları bakımından daha dezavantajlı durumda olduğunu belirtti. Akalın şöyle konuştu: “Kadın ve erkek konusu konuşulduğunda bir eşitlikten söz ediliyor. Ancak kadın ve erkek yaratılış itibarıyla eşit değil. Biz hep kadın ve erkek meselelerini konuşurken bir eşitlikten bahsederiz. Bu dünya literatüründe de öyledir. Daha çok İslami noktada hassasiyeti olan bizlerde kadın ve erkek arasında yaratılışından kaynaklanan bir eşitlik olamaz. Her manada eşitlik dersek kadının ezilmesine ve daha çok dezavantajlı duruma düşüreceğini söyleriz. Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da yapılan bir toplantıda, Sayın Cumhurbaşkanımızın da tartıştığı ve uluslararası alanda da çok ciddi eleştirilere de sebebiyet veren ‘cinsiyet adaleti’ şeklindeki bir kavram terminolojimize yerleşti.

Cinsiyet adaleti, cinsiyette eşitliğin değil de kadın ve erkeğe adalet üzere hükmedilmesi gerektiği, insan hakları anlamında kadın ve erkeğin eşit oldukları zamanlar olabilir. Ama bazı zamanlarda kadının daha zayıf yaratılmış ve mukavemet ve benzeri noktalarda belki bir erkekle aynı hasletlere sahip olmamasından kaynaklanan sebeplerle böyle bir kavram terminolojimize sokulmuş oldu.”