Ana sayfa HABERLER GÜNCEL Haberler Doğu ve Güneydoğu’da GÖÇ Başladı

Doğu ve Güneydoğu’da GÖÇ Başladı

27
0
PAYLAŞ

Doğu ve Güneydoğu’da İlçeler Boşalıyor

Terör ve dağa kaldırmalar nedeniyle paniğe kapılan memurlar tayin ve istifa kuyruğunda. Varto’da 18 sağlıkçı görevi bıraktı.

doguda-goc

Yollara binlerce ton patlayıcı döşeyen, hastanelere saldıran teröristler, şimdi de kamu görevlilerine yöneldi. Devletin çalışmasını işlevsiz bırakmak için kamu görevlilerini kaçırarak mesaj veren hainler, “özerklik” planıyla bölge üzerinde egemenlik kurmayı hedefliyor.

18 sağlıkçı daha istifa etti

Van ve Hakkari’de kaçırılan 21 gümrük görevlisi ve 2 korucudan hala haber alınamaması ve terör olayları memurlar üzerinde olumsuz etkiye neden oldu.

Muş Valiliği, son 1 ayda Varto’daki olaylar nedeniyle 3’ü uzman, 1’i pratisyen hekim 18 sağlıkçının istifa ettiğini bildirdi.

Evlerini terk ediyorlar

Terör örgütü PKK’nın eylemlerinden bölge halkı da etkilendi. Hakkari Şemdinli’de 10 bin kişi Irak’a geçti. Diyarbakır Lice’de caddeler boş, esnafın durumu içler acısı. Merkez nüfusu 12 bin 500 olan ilçede son 2 haftada 8 bin kişi köye veya Diyarbakır’a göç etti. 

Artan terör olayları ilçeleri boşaltıyor

Şemdinli hayalet kasabaya döndü. 12 bin 500 nüfuslu Lice’de 8 bin kişi, ilçeyi bırakıp gitti. Varto’da 18 sağlık personeli tetör korkusudan ya istifa etti ya da tayin istedi.

AKP iktidarının tüm itirazlara rağmen ısrarla sürdürdüğü sözde barış sürecinin büyük başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra adeta zirve yapan terör olayları, Doğu ve Güneydoğu’da ilçelerin de boşalmasına neden oluyor. Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde 15 Ağustos’ta terör örgütü PKK’lıların hendek kazmasıyla başlayan olaylar, 5 gün sürdü. Bazı vatandaşlar ailelerini, köylerdeki yakınlarının yanına gönderdi. Ancak bu olanağı bulamayan 10 binden fazla insan Derecik’in sıfır noktasından Irak’a gitti. Diyarbakır’ın Lice İlçesin’de de caddeler bomboş, dükkânlardan alışveriş yapılmıyor. Merkez nüfusu 12 bin 500 olan ilçede son 2 haftada 8 bine yakın kişi köye veya Diyarbakır’a gitmiş durumda. İlçedeki 300 esnaf kan ağlıyor; kirasını, kredisini ödeyemiyor.

Kaçan kaçana

Lice’nin yanı sıra Kulp ve Kocaköy İlçeleri’nde yaşayan 50 bin kişiye hizmet veren ve günde 300 hastanın başvurduğu Lice Devlet Hastanesi’nde 4 uzman hekim, 2 diş hekimi, 7 pratisyen hekim görevli. Ancak çatışma sonrası sadece 1 pratisyen hekim kalmış, o da acil serviste görev yapıyor. Çıkan çatışmalarda yaralanan ve 25 yataklı hastanede yatan hastalar, Lice’de doktor olmadığı için evlerine gönderilmiş. Muş Valiliği, son 1 ay içerisinde Varto İlçesi’nde yaşanan olaylar dolayısıyla ilçede görev yapan 18 çalışnaların görevini bıraktığı açıkladı. Konu ile ilgili yapılan yazılı açıkla şöyle: “Son 1 ay içinde Varto İlçemizde yaşanan terör olayları nedeniyle, Varto ilçemizde görev yapmakta olan 3’ü uzman hekim, 1’i pratisyen hekim olmak üzere toplamda 18 sağlık çalışanı, görevlerini bırakmış veya başka illere tayin isteğinde bulunmuştur. Konunun önemine dayanarak Muş kamuoyuna ve halkımıza duyurulur.”

Yeniçağ