Ana sayfa HABERLER GÜNDEM Haberleri AKP’yi Bırakıp HDP’ye Geçiyorlar

AKP’yi Bırakıp HDP’ye Geçiyorlar

82
0
PAYLAŞ
asiretler

Aşiretler Hangi Partiye Oy Verecek?

Güneydoğu ve Doğu bölgelerindeki aşiretler taraf değiştirdi. Şu ana kadar Kejan, Rişvan, Boydan, Alika, Badıkan, Kaplan, Jirki, Maladina, Raman aşiretleri AKP’den HDP’ye geçti.
asiretler

7 Haziran Genel Seçimlerine sayılı günler kala Güneydoğu ve Doğu’daki aşiretler de taraflarını seçmeye başladılar. Özellikle son seçimlerde AKP’ye destek veren aşiretler bu seçimlerde HDP’ye destek vereceklerini açıkladılar.

Şu ana kadar Kejan, Rişvan, Boydan, Alikan, Badıkan, Kaplan, Jirki, Maladina, Raman aşiretleri kitlesel katılımlarla HDP’ye geçtiler. HDP’ye geçme sebeplerini açıklayan aşiretler, CumburbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın, “Kobanê düştü düşecek”, “Kürt sorunu yoktur” gibi çıkışlarının yanında Uludere Katliamı’nın faillerinin bulunmaması da bu kopuşu hızlandıran etkenler oldu.

DENGİR MİR MEHMET FAKTÖRÜ

Ayrıca Rojava’dan hergün gelen Kürt cenazeleri, MİT tırlarının silahlar taşıdığı iddiaları ve Kürtlerin bu “Bu silahlar Kürtlerle savaşan muhaliflere gidiyor” kanısı AKP’ye olan güveni iyice zayıflattı. Ayrıca HDP’nin mütedeyyin adaylar göstermesi, Dengir Mir Mehmet Fırat gibi toplum üzerinde ağırlığı olan şahısları kesin seçilecek yerlerden aday yapması, muhafazakarlık yanı ağır basan Kürtlerin HDP’ye geçmesinde diğer önemli etkenler olarak karşımıza çıkıyor.

KÖY KORUCULARI PKK’YLA SAVAŞMAK İSTEMİYOR

Yine PKK’yla savaşmak istemediğini belirten pek çok korucu aşireti, HDP’nin barajı geçmesiyle silahların susacağına inandıklarını belirterek bu seçimde oylarını HDP’ye vereceklerini açıkladı.

İşte HDP’ye geçen aşiretler:

KEJAN AŞİRETİ

Şanlıurfa’da, 7 bin oyu olan Kejan aşireti AKP’yi bırakıp HDP’ye katıldı. 2002 yılında AKP Siverek ilçe kurucularında olan Mehmet Kıran, AKP’nin Uludere’de öldürülen 34 insanın sorumlularının bulunmaması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kobani düştü düşecek’ demesinden dolayı HDP’ye geçtiklerini belirtti. Mehmet Kıran, “İstifa etmemin sebebi 34 kişinin Uludere’de uçaklarla katledilmesi ve mahkemelerde hesap verilmemesidir. İkincisi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te konuştuğu zaman ‘Kobani düştü düşecek’ dedi. Bugün yolumuz artık HDP’dir. Bugün Kürtleri, Zazaları, Arapları HDP’de görmek istiyorum” dedi.1-20150602185450.jpg

KAPLAN AŞİRETİ

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Cımıkan köyününde ikamet eden Kaplan aşireti, yaklaşık 2 bin kişiyle HDP’ye geçiş yaptı. Merkez Yenişehir ilçesine bağlı Cımıkan köyünde ikamet eden Kaplan aşireti HDP’ye geçme kararı aldı. Bağlar ilçesinde bir araya gelen Kaplan aşireti, HDP’ye geçiş için toplandı. Aşiret mensupları HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, HDPDiyarbakır Milletvekili adayı Feleknaz Uca tarafından karşılandı.

JİRKİ AŞİRETİ

Daha önce AKP’ye destek vermelerine karşın bu seçimde HDP’yi destekleyeceklerini belirten Jirki Aşireti, AKP’nin Kobanê’de aldığı tavır nedeniyle böyle bir karar aldıklarını ifade etti. Kobanê’nin AKP eliyle düşürülmek istenildiğini ve Kürt kadınlarının destansı direnişine gözleriyle şahit olduklarını belirten aşiret mensupları, HDP’nin yanında yer alacaklarını açıkladı.

Aşiretin önde gelen liderlerinden Mahmut Adıyaman toplantıda yaptığı konuşmada, “Bizler artık devletin oyunlarına gelmeyeceğiz. Kobanê’de sağlanan Kürt ittifakına herkes sadık olmalı. Herkes oyunu HDP’den yana kullanmalı ve kimse Jirkililerin adını sistem ile artık anmamalı” dedi.

URFA’DAKİ BEŞ BÜYÜK AİLE

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde önceki seçimlerde AKP saflarında yer alan Erdoğan, Kılıçaslan, Kalkan, Şahin ve Boydan aşiretlerinin binlerce seçmeni, düzenledikleri yürüyüşle HDP’ye geçti. Suruç’ta daha önceki seçimlerde AKP’yi destekleyen Erdoğan, Kılıçaslan, Kalkan, Şahin ve Boydan aileleri HDP’ye katıldı. Aydın Mahallesi Karayolu Caddesi üzerinde bir araya gelen ailelerden binlerce kişi, HDP milletvekili adayı İbrahim Ayhan, DBP Urfa İl Eşbaşkanı İsmail Kaplan, DBP Suruç İlçe Eşbaşkanları Mehmet Koşti ile Rojda Binici, Suruç HDP İlçe Eşbaşkanı Suphi Koçyiğit ile Sara Şahin, Suruç Belediye Eşbaşkanı Zuhal Ekmez, Suruç ikna komisyonu üyeleri öncülüğünde yürüyüşe geçti.

MALADİNA

Şimdiye kadar AKP içerisinde aktif çalışma yürüten Alpahan (Maladina) aşiretinden 300 kişilik bir gup bundan böyle HDP çatısı altında çalışmalar yapacaklarını ve oyların HDP’ye vereceklerini açıkladı.

Toplantıda konuşan aşiretin önde gelenleri, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kobane düştü düşecek’ diye meydanlarda bağırdı. Bunlardan etkilenerek biz de HDP saflarında yer almaya karar verdik. Umut ediyoruz ki halen AKP’nin yanında yer alan Kürtler de doğruyu görerek HDP’nin çatısı altında toplanır. Biz de artık vekaleten verdiğimiz oylarımızı geri alacağız” dedi.

ALİKA AŞİRETİ

Batman’ın Beşiri ilçesinin en büyük aşireti Alika, HDP’ye geçtiklerini duyurdu. Alika Aşireti önder ve iki dönem AKP Beşiri İlçe Başkanlığı yapmış Davut Apaydın da HDP’ye geçen isimlerin başında geldi.

RİŞVAN AŞİRETİ

Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden Rişvan aşiretinden Turanlı ailesinden 12 bin kişi, yine toplu yürüyüşle HDP saflarına geçti. Meclis’e muhafazakar partilerden daima vekil vermiş, Kahta’da belediye başkanlığını yürütmüş Turanlı aşiretinin katılımında Rişvan aşiretinin önde gelen ismi Dengir Mir Mehmet Fırat’ın etkisinin de büyük olduğu belirtildi.

RAMAN AŞİRETİ

20 bin kişilik oy kapasitesine sahip olan Raman Aşireti, 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye destek vereceklerini açıkladı. Ramanlar bir önceki seçimlerde AKP’yi desteklemişti. Seçim bürosunun önünde Kürtçe konuşma yapan aşiret lideri Faris Özdemir, HDP’nin bir halkası olduklarını açıkladı. Özdemir’in ardından Ahmet Türk ve Hatip Dicle de partililere Kürtçe seslenerek seçimler için destek istedi. Yapılan konuşmaların ardından aşiret liderlerine HDP rozetleri takıldı.2-893.jpg

ARAP AŞİRETİ AK PARTİ’DEN AYRILDI

Daha önce AKP’yi destekleyen Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinin en kalabalık aşireti Karajna, 7 Haziran’da HDP’ye oy vereceklerini açıkladı. AKP’nin kendilerine sahip çıkmadığını ve verdikleri vaatleri yerine getirmediğini belirten aşiret üyeleri bundan sonra AKP’ye oy vermeyeceklerini belirtti.

Yine Arap kökenli AKP Siirt milletvekili adayı Ali İlbaş’ın mensubu olduğu Kiroyi aşiretinden çok sayıda kişi de HDP’yi destekleyeceğini açıkladı.

BADIKAN AŞİRETİ

Yaklaşık 40 bin oyu olan ve önemli bir kısmı korucu olan Badikan aşireti, AKP’yi artık desteklemeyeceklerini açıkladı. HDP Milletvekili Altan Tan’la görüşen aşiretin önde gelenleri bundan böyle HDP’yi destekleyeceklerini ve Kürtlerle çatışmayacaklarını belirtti.

Bunların dışında Badıllı, Mersavi, Şeyhanlı ve Karageçitli aşiretleri de HDP ye oy destek vereceğini açıkladı.

Kaynak: Nokta Dergisi