Ana sayfa HABERLER Ak Parti İktidarında Vergi Bombardımanı : Birçok ürünün ithalatına yüzde 25 ek vergi!

Vergi Bombardımanı : Birçok ürünün ithalatına yüzde 25 ek vergi!

108
0
PAYLAŞ
yandas-vergi

Bakanlar Kurulu, inşaat malzemelerinden, hırdavata, manikür-pedikür malzemeleri ve törpülerden, küçük mutfak aletleri ve kırtasiyeye kadar birçok ürünün ithalatına yüzde 25 ek vergi kondu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kararda, “Ekli tabloda yer alan ve A.TR dolaşım belgesi eşliğinde ithal edilen Avrupa Birliği ve Türk menşeli olmayan eşyadan “Diğer Ülkeler” sütununda belirtilen oran üzerinden ek gümrük vergisi alınır.

Ancak, Türkiye‘nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde bir çapraz köken toplama sistemine dahil ülkeler kökenli eşyadan seçimli kökeninin tevsiki durumunda ek gümrük vergisi alınmaz” denildi. Karar ekinde verilen yaklaşık 130 ürünün ithalatında, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, İsrail, Karadağ, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Güney kore, Ürdün, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Şili, Sırbistan, Kosova ve Morityus ek vergiden ayrı tutuldu. Bu ülkeler dışındaki tüm ülkelerden, tüm ürünler için yüzde 25 ek vergi alınması kararlaştırıldı.

Platin Haber..