Ana sayfa Etiketler Işsizlik

Etiket: işsizlik

Yeni Türkiye’de Her 3 Gençten Biri İŞSİZ

Siyasi gerilimle yavaşlayan ekonomik büyümenin faturası giderek ağırlaşıyor. En büyük bedeli ise iş ve aşını kaybeden dar gelirli ödüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı veriler durumun aciliyetini ve ağırlığını bir kez daha ortaya koydu. TÜİK'e göre işsizlik oranı bu yılın ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan artarak yüzde 11.3'e yükseldi. Bu oran dünya ekonomisinin tarihin en büyük kriziyle karşılaştığı 2010'dan sonra görülen Türkiye'deki en yüksek seviyeyi işaret etti. TÜİK'e göre son bir yılda işsiz sayısı 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bine yükseldi.

yeniturkiye-issizlik

Türkiye’de İşsiz Sayısı 105 ülkenin nüfüsundan fazla..

CHP İzmir Milletvekili ve Sanayi Ticaret Komisyonu parti sözcüsü Mehmet Ali Susam, Türkiye'deki işsizler ve iş aramaktan umudunu kesmiş olanların sayısının içlerinde...

Ne iş kaldı ne de umut

İşsiz sayısı TÜİK’e göre kriz dönemi olan 2009’u da geride bırakarak 3 milyon 64 bine ulaştı.akp issizlik2

Rakam, 2009’da 3 milyon 43 bindi. İş aramayı bırakanlar da eklediğimizde gerçek işsiz sayısı 5.5 milyona ulaştı. Geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 17’yi aştı. İş talep edenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 807 bin kişi arttı.

Milyonlarca kadın işsizliğe mahkûm edilecek

AKP Aile Paketi milyonlarca kadının çalışma hayatına da son verecek. Türkiye’deki işsizlerin yüzde 60’ını kadınlar oluştururken Aile Paketi ile çocuk yapacak kadınlara yarım günlük çalışma getirilmesi patronların işe alımlarda bundan sonra kadınlara şans vermeyeceğini gösteriyor.

akp-karne

Mehmet Görmez: Din Siyasetin Emrinde Bir Araç Haline Getiriliyor

Görmez: Din siyasetin emrinde bir araca döndüğü zaman, güç ve çıkar çatışmaları içinde hırpalanıyor ve bir zaman sonrada en büyük yanlışımız, rahmet olarak gelen dinin; güç ve çıkar çatışmaları için meşrulaştırma aracı olması.

din

İşsizlikte korkutan yükseliş

Turkiye İstatistik Kurumu Ocak ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.

turkiye-issizlik-artisi

İşşizlerin Paraları, İşsizlerden Başka Her Yere Harcanmış

Çalışanlara işsizlik dönemlerinde belirli bir süre maaş bağlanması için kurulan İşsizlik Sigortası Fonu’ndan amacın dışında 24.6 milyar harcandığı belirtildi.

issizlik-fonu

İşsizler Ordusunun Umut Kapısı Amele Pazarı

Son 3 ayda 401 bin kişi daha işinden oldu. Resmi işsiz sayısı 3 milyon 226 bine ulaştı. Amele pazarları bir lokma ekmek peşine düşen yoksul insanlarla dolu.

Gençlerdeki işsizlik oranının yüzde 11.2’lere ulaştığı Türkiye’de ne yazık ki gençlerin yüzde 22’si gelecekten umudu kesmiş durumda. Ankara Ulus Meydanı’nda sabahın erken saatlerinde kurulan “Amele Pazarı”nda toplanan işsizler ordusunun neferleri, günlük rızıkları için kendilerine iş verecek patronların yoluna dört göz bakıyor.

issizler

İşsizkite Seçim Oyunu; TÜİK İşssizlik Rakamlarını Düşük Çıkarıyor

Türkiye’de işsizlliği yüzde 9.9 çıkartan TÜİK’in hesaplama yöntemini eleştiren Faik Öztrak, “Gerçeği saklıyorlar. Eski sistemle yapılsa yüzde 11’i bulur” dedi On yıldır...

Bir Ayda 182 Bin Kişi Daha İŞSİZ Kaldı

Rakamlar, Türkiye’nin ekonomik krizde olduğunu doğruluyor. Geçen yıl her ay artan sigortalı çalışan sayısı 2015’in ilk ayında sert bir şekilde düştü. 2014’ün...

ÖNE ÇIKANLAR