Ana sayfa HABERLER GÜNCEL Haberler AKP il kongresinde olay ! Uzmanlara göre çöküş partililere böyle yansıyor.

AKP il kongresinde olay ! Uzmanlara göre çöküş partililere böyle yansıyor.

67
0
PAYLAŞ
akp-kongre-olay

Yozgat’ta, AKP il kongresinde iki listeden birinin divan tarafından kabul edilmemesi yüzünden tartışma çıktı.

Bozok Spor Salonu’nda yapılan AKP il kongresine Adalet Bakanı Bezir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Yozgat milletvekilleri Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı konuşmada, AKPnin oylarında düşüş olduğuna ilişkin anketlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bozdağ, “Ben diyorum ki bu anketçilere siz hep anket yayınladınız bütün seçimler öncesinde Ak Parti’yi düşen, kaybeden, kaybedecek olan partiler olarak gösterdiniz, peki sonuç ne oldu. Seçimde vatandaşımız manşetin büyüğünü attı bu anketçilerin her birini düzelti. Onun için 2015’te bu anketçileri bir kez daha milletimiz sandıkta yalanlayacaktır” diye konuştu.

KONGREDE BÜYÜK TARTIŞMA
Konuşmaların ardından varolan İl Başkanı Harun Lekesiz ve eski il başkanlarından Zekeriya Avşar, listelerini divana iletti. Ancak divan başkanı Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Zekeriya Avşar’ın listesini eksikler olduğu gerekçesiyle reddetti. Bunun üzerine kürsüye gelen Zekeriya Avşar, listede eksiklik olmadığını partiler kanununa uygun olduğunu ve divanın yanlı tutumda bulunduğunu söyledi. Avşar, bağırarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada bir haksızlık var. Divan benim listemde iki kişiyi istifa ettiriyor ve listemi reddediyor. Bu parti tüzüğüne ters. ‘Mahmut Kaçar, bu işi bilmiyorsan divan başkanlığını bırak.  Bu partinin bu günlere gelmesinde benimde emeğim var. Süleyman Soylu yokken bu partide ben il başkanlığı yapıyordum. Hizmet ediyordum. Özgürlükten, demokrasiden bahsediyorlar ama bizim hakkımızı yemeye, çalmaya çalışıyorlar.” diye ekledi bağırarak.

Tartışmalar kongrede gerginliği tırmandırınca Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu ve Mustafa Elitaş ile milletvekilleri solonu kaçarcasına terk etti. Uzun süre yaşanan tartışma ve kavga sonunda Divan Başkanı Mahmut Kaçar, Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile görüşüp, listeyi yeniden kabul ederek oylama yapıldı.

Kongrede 590 delege oy kullandı, 459 mevcut başkan Harun Lekesiz’e, 129 oy ise Zekeriya Avşar’a çıkarken, 2 oyda geçersiz kabul edildi.

Platin Haber