Ana sayfa HABERLER ANALİZ Haberleri SON ANKET: HALK ERDOĞAN’I BAŞKAN İSTEMİYOR

SON ANKET: HALK ERDOĞAN’I BAŞKAN İSTEMİYOR

69
0
PAYLAŞ
baskanlik-sistemi

Metropoll’ün son anketi Başkanlık Sistemini isteyenlerin oranında belirgin bir azamanın olduğu ortaya koydu. Yüzde 30 Başkanlık Sistemi için “olabilir” derken, AKP’ye oy verenlerin yüzde 50’si Başkanlık Sistemine hayır diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim çalışmalarının Başkanlık Sistemi üzerine kurulacak olduğunun güçlü sinyalleri görüşmeye başlandı.

Bir süredir gündemde tartışılan Başkanlık Sistemi’ni Erdoğan 30 ilde yapacağı mitinglerde anlatacak.

Konunun yoğun tartışma yaratması üzerine Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar şirketi “Türkiye’de Başkanlık Sistemi’ne geçilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz” başlıklı 2012-2014 yılları arasında yedi kez gerçekleştirdiği araştırmayı karşılaştırmalı olarak yayınladı.

Haziran 2012 yılında gerçekleştirilen anketlerde “Başkanlık Sistemi’ne geçilmeli” diyen kişi sayısı yüzde 43 iken en son Ağustos 2014’te yapılan ankette ise bu oranın yüzde 34’e ladar düştüğü anlaşılıyor.

Metropoll’ün sahibi Özer Sencar, anket sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

ONAY YÜZDE 30’LARDA

“Araştırmalardaki oransal değişiklikler insanların o günlerde gerçekleşen olaylardan etkilenmesi sonucu oluşmakta. Başkanlık Sistemi’nin gündemde olup olmaması ile de görüşler değişebilir. Yaptığımız araştırmalarda Başkanlık Sistemi’ne taraftar olan kişilerin oranı en çok yüzde 43 olmuş en az ise yüzde 30’a düşmüş. Ama hiçbir zaman taraftar olanlar toplum genelinde yüzde 45’i bile bulmuş. Araştırmalarda Başkanlık Sistemi’ne karşı olanların yüzde elliyi bulduğu anlaşılıyor. Yani şu an Başkanlık Sistemi’ne onay yüzde otuzlarda güzkmekte.

AKP’Lİ SEÇMENİN YÜZDE 50’Sİ: HAYIR DİYOR

Geçen ağustos ayında yaptığımız anketlerde AKP’li seçmenin yüzde 50’sinin Başkanlık’tan yana olduğu çıktı. Yani AKP’li seçmenin yüzde ellilik kısmı da Başkanlık Sistemi konusunda ikna olmuş değil. Yüzde ellilik dilimde ise büyük oranda AKP’li seçmenin Tayip Erdoğan bağlılığı yüksek olan kesim ve içinde Kürtler de bulunuyor. Kürtler de hemen hemen bütün Başkanlık Sistemi’nde yer alan federal sistem için onaylıyor. Bundan sonra her ay Başkanlık Sistemi ile ilgili anketleri yapacağız diye konuştu.

Platin Haber