PAYLAŞ

Son yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 123 stajyer hakim ve savcı da ihraç edildi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP’nin konuyla ilgili bir gensoru vereceğini açıkladı.

Son KHK ile 15 Temmuz sonrası Adalet Bakanlığı’nın yaptığı sınavlarla göreve getirilen 123 stajyer hakim ve savcı da ihraç edildi. Son günlerde bu konuya dikkat çeken ve AK Parti teşkilatından hukukçuların hakim ve savcı yapıldığını iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş detayları RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programında anlattı. “Bu konuyla ilgili partimiz bir gensoru verecek” diyen Yarkadaş sordu: “Bu kişilerin referansları kim?”

‘DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN GÖREVE ATANMIŞLARDI’

Resmi Gazete
© AA /
İki yeni KHK yayımlandı: 4 bine yakın kişi kamudan ihraç edildi

15 Temmuz’un ardından göreve atanan stajyer hakimlerin, stajı bitip göreve başlayamadan ihraç edildiğini söyleyen Yarkadaş, “Cumartesi gecesi yayınlanan kanun hükmünde kararnamede 123 stajyer hakim ihraç edildi. Henüz hakim yapılmamış, ancak hakimlik yazılı ve sözlü sınavını geçmiş, hakim adayı olarak staj yapan kişiler ihraç edildi. Bu kişiler 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından bu göreve atanmışlardı. Bu hakimlerin referansları kimler oldu? Bu hakim adayları FETÖ’cüyse bu sınavları nasıl geçti?” diye sordu.‘PARTİLİ HAKİMLİK ADALETİN ÖLÜMÜ DEMEKTİR’

Yeni atanan 1341 hakimin AK Parti üyesi olduğunu ve AK Parti üyesi olmayan adayların hakim olarak atanmadığını iddia eden Yarkadaş, “AKP’nin referansı olmayan adaylar hakim olamıyor biliyorsunuz. Örneğin beni arayan bir hakim adayı yazılı sınavdan 82 puan alıp AKP’den referansı olmadığı için sözlü mülakatta elenirken, yazılı sınavdan 50 puan alan aday AKP’den referans getirdiği için mülakatı geçip hakim oluyor. Referanslar nereden geliyor? Referanslar AKP Milletvekilleri’nden, İl Başkanları’ndan ve saraydan geliyor. Son atanan 1341 kişinin 1000’inin AKP’li olduğunu biliyoruz. Örneğin Hacer Alan, Melih Gökçek’in avukatı. Ceyda Bozdağ, AKP Edirne Merkez İlçe Başkan Yardımcısı. Atananların çoğu AKP’li yöneticiler, bu kişiler sözlü sınavı geçerek hakim olmaya hak kazandı. Bu nedir? Partili hakim döneminin başlamasıdır ve parti devletinin inşasında yeni bir adımdır. Partili hakimlik adaletin ölümü demektir. Siz, bu kişilerin adil bir karar vereceğini düşünüyor musunuz?” dedi.

‘AKP’Lİ OLMAYAN KİMSEYİ ATAMADILAR’

‘AK Partili oldukları için hakim adaylarına pozitif ayrımcılık mı yapıldı?’ Soruyu Bidebunudinle’de yanıtlayan Yarkadaş, “Bunu ben Adalet Bakanı’na da sordum. Bu seçimlere şüphe ve gölge düşmüştür. 1341 adayının 1100-1200’ünün AKP üyesi, AKP yöneticisi olması kamuoyu vicdanını yaraladı. Bu konuda bir şey yapın dedik. Nedir o? Yazılı ve sözlü sınavın puanlarını ve verilen cevapları soruyla birlikte açıklamak. Koyun bunları internet sitesine. Ama şöyle bir şey oluyor, siz AKP İlçe Yöneticisi’siniz sizin hakim yapılabilmeniz için, önce mevzuat değiştiriliyor. Adalet Bakanlığı bana ‘tüm hakimler mevzuata uygun alınmıştır’ diye açıklama yaptı. Sorun zaten burada başlıyor, mevzuat değiştirildi. 15 Temmuz öncesi hakim olunabilmesi için yazılı sınavda en az 70 alınması gerekiyordu, 15 Temmuz sonrası bir kanun hükmünde kararname çıkarıp barajı kaldırdılar, artık 30 alan da yazılı sınavı geçebiliyor. Çünkü AKP İlçe Yöneticileri’nin yazılı sınavı geçebilmelerini için barajı kaldırmaları lazımdı. Burada bir adaletten bir objektiflikten bahsedebilir misiniz? Mülakat sorularını kendilerine göre belirliyorlar, Yazılı sınavların sonuçları açıklanmıyor. Her tarafından baktığımızda hukuki garabet. Yüzlerce isim verebilirim, AKP yöneticilerinden hakim olmaya hak kazanan. Bu sınav sonuçları açıklanmalıdır. Açıklanmadığı takdirde üzerindeki şaibe ve gölge olacaktır. Zaten biz mahkemeye giderek bu sınavların iptal edilmesini istedik. bu atamalar kesinlikle ve kesinlikle adil atamalar değildir. Bu adamalara liyakat sistemi kaldırılmış, partili olmak yeterli sayılmıştır. 4000e yakın hakim adayı koşullara uygun olduğu için bu sınava başvurdu. 1341 kişi alındı. Aslında 1500 kişinin alınacağı söylenmişti. Belli ki 1500 AKP’li avukat bulamamışlar. Şu an da hala 200’ün üzerinde hakim ihtiyacı var. AKP’li olmayan hiç kimseyi atamadılar, bu korkutucu bir gerçek. Belki aralarında en son bu yakınlaşmalarından dolayı 5-10 MHP’li vardır” cümleleriyle değerlendirdi.