Ana sayfa HABERLER Türkiye GERÇEKleri Ak Parti Hukuksuzca İş Gördürdüğü Bürokratları SATACAK

Ak Parti Hukuksuzca İş Gördürdüğü Bürokratları SATACAK

94
0
PAYLAŞ
akparti-oyunlari

akparti-oyunlari

Bugün “nasıl olsa arkamızda AKP iktidar var” deyip türlü türlü hukuksuzluklara, zulme varan uygulamalara imza atan Bürokratlar kötü haber… Bakın AKP’li vekil ne diyor? AKP çalıştığı bürokratları ilk fırsatta satacak mı?

17 Aralık sürecinde internete düşen ve Efkan Ala’ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının birinde dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya “Mahkeme kararına gerek yok. Kapısını kırın, o adamı alın” diye talimatlar yağdırılıyordu.

Yine kamuoyuna yansıyan başka bir ses kaydında ise “Gerekirse yasa yapar, yaptığınızı suç olmaktan çıkarırız, savcıdan korkmayın siz” şeklinde devletin bir başka bürokratına emir veriliyordu.

17-25 Aralık süreci ve sonrasında Hukuk askıya alındığı için pek çok hukuksuzluğa imza atıldı. Ve bu hukuksuzlukların birçoğunda devletin bürokratı olması gerekirken AKP’nin bürokratı gibi davranan kişilerin imzası var.

Peki bu süreçte “nasıl olsa arkamızda AKP İktidar var” deyip her türlü hukuksuzluğa imza atan Bürokratlara AKP sonuna kadar sahip çıkacak mı yoksa ilk fırsatta satacak mı?

Evet belki bugün “Gerekirse yasa yapar, yaptığınızı suç olmaktan çıkarırız, savcıdan korkmayın siz” diyen bir iktidar olabilir ama ya yarın…

AKP BÜROKRATLARI SATIYOR MU?

Bakın bunun ilk işaretlerini AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu verdi. Önceki gün Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Ensarioğlu, seçimlere az bir zaman kala Çözüm Süreci konusunda “makas değiştiren ve adeta savaş tamtamları çalan” Partisi ve Hükümeti adına özeleştiri de bulunmuş ve PKK’nın Çözüm Süreci döneminde legalleştiğini itiraf etmişti.

Ensarioğlu’nun o açıklamalarında ilginç bir detay dikkat çekiyor. “Devlette zaafiyet olmamalıydı. Yetkililer PKK’nın alan hakimiyetin göz yummamalıydı. PKK’nın silahlı güçleri legal güçler haline dönüştü” derken faturayı bölgede görev yapan bürokratlara kesiyor.

FATURA VALİLERE VE BÖLGEDEKİ GÜVENLİK BİRİMLERİNDEKİ BÜROKRATLARA KESİLİYOR

Bir-iki yıl bölgede görev yapan yerel yetkililer, kazasız belasız kendi dönemlerini tamamlamaya çalışıyorlar. “Çözüm süreci var, olaylara ben sebep olmayayım” anlayışıyla hareket ediyorlar.” diyen AKP’li Ensarioğlu, Çözüm Sürecinin başarısızlığını açık açık bölgede AKP’nin emri ile operasyonlar için Askere talimat vermeyen bölgenin valilerine ve Güvenlik Birimlerindeki bürokratlara kesiyor ve şöyle diyor:

“Bana göre valiler ve bölgedeki yetkililer, yukarıya durumun vahametini net bir biçimde yansıtmıyorlar. Bürokratlar yukarıya duymak istenenleri söylüyorlar, duymak istenmeyenleri söylemiyorlar.”

Daha düne kadar Çözüm Süreci konusunda en ufak haklı bir eleştiriyi “şehitlerin gelmesini mi istiyorsunuz, Analar ağlasın mı diyorsunuz” şeklinde ajite ederek kullanan iktidar, Sürecin çökmesi durumunda faturayı ilk olarak bölgede görev yapan bürokratlara kesecek… “Biz değil Valiler, Emniyet görevlileri, askerler yapmadı” diyecek…

Aslında işi daha da vahim hale getiren bir nokta da şu. Şüphesiz Valiler ve bölgedeki Güvenlik Bürokrasisi tüm bunlara tek başına karar vermiyor. AKP Hükümeti’nin talimatlarını yerine getiriyor. Hatta bu konuda Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, geçtiğimiz Haziran ayında PKK’nın yol kesmelerine güvenlik güçlerinin müdahale etmemesiyle ilgili “Bizim talimatımızdır o” demişti.

Atalay şöyle konuşmuştu:

Çözüm sürecinde yeni adımlar atılacak, daha somut yo haritası üzerinde çalışılıyor diye duyulduğunda bölgede hareketlilik başladı. Yol kesmeler vs. Bunları açıklamakta ve anlamakta zorlanıyoruz. Güvenlik birimlerimiz Çözüm Süreci’nin hassasiyeti nedeniyle çok temkinli, dikkatli… Çünkü bizim talimatımızdır o…”

Yani Beşir Atalay, PKK’nın yol kesmelerini, şehir içinde kimlik kontrolü yapmalarının farkında olduklarını ama sırf Çözüm Süreci sekteye uğramasın diye müdahale etmediklerini ve bölgedeki Güvenlik Birimlerine bu şekilde talimat verdiklerini açık açık söylemişti.

BUGÜN O FATURA KİME KESİLDİ? BÜROKRATLARA…

Ve gelelim bugüne… Ne diyor AKP’li Galip Ensarioğlu: PKK’nın legalleşmesinde devletin zaafiyeti olduğunu ve Valiler ile bölgedeki güvenlik birimlerinin durumun vehametini net bir şekilde Hükümete yansıtmadığını iddia ediyor. Yeni faturayı kendilerine bu şekilde talimat verilmesine rağmen Bürokratlara kesiyor.

Bugün de AKP Hükümeti’ne güvenip her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme varan uygulamalara imza atan bürokratlara bir hatırlatma…

Gün gelip bu topraklarda hukuk yeniden egemen olduğunda size bu talimatları verenlerin ilk diyeceği şey “Biz değil, onlar yaptı” olacak…

Bak daha şimdiden başlamışlar bile.

Bizden hatırlatması…

Yetkin Yıldız/Aktifhaber.com

https://twitter.com/yetkinyld