Ana sayfa HABERLER Türkiye GERÇEKleri AKP’li Belediye Başkanına TÜRGEV ile Protokol Yapma Yetkisi Verildi

AKP’li Belediye Başkanına TÜRGEV ile Protokol Yapma Yetkisi Verildi

62
0
PAYLAŞ
akp-turgev

Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı oturumunda CHP ile AKP’li üyeler arasında TÜRGEV tartışması oldu.akp-turgev

Zeytinburnu Belediye Başkanı AKP’li Murat Aydın’a TÜRGEV ile ortak hizmet projeleri yapılması konusunda protokol yapma yetkisi veren öneri mecliste oy çokluğu ile onaylandı.

‘ZEYTİNBURNU’NDAKİ TÜM ARSALAR TÜRGEV’E VERİLEBİLİR’

Oturumda söz alan Zeytinburnu Belediyesi CHP Grup Sözcüsü İlkay Biber, yetki devrinin niteliği ve kapsamının anlaşılır bir biçimde belirtilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Belediye Meclisi’nde alınacak bu kararla, belediye sınırlarımız içerisinde bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait tüm arsaların TÜRGEV‘e verilebileceği görülmektedir” diye konuştu.

Tahsis yapılacaksa ada ve parsel düzeyinde belirtilmesi gerektiğini belirten Biber, “Ortak hizmet projeleri yapılacaksa, bunun amaç ve sınırlarının açık bir biçimde vurgulanması gerekir. Belediye Başkanı’nın genel mevzuattan kaynaklanan yetkileri dışında uygulama yapması yasal değildir” dedi. Biber, belediye meclisinin karar almadan belediye meclisinin uygulama yapamayacağını ve başkana bu konuda yetki verilmesinin yasal olmadığını da ileri sürdü.

3,5 YIL SONRA DA OLSA KUTLUYORUM

TÜRGEV ile protokol yapma yetkisinin verildiği oturumda, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun üyesi olduğu Hayat Vakfı’na Zeytinburnu Belediyesi tarafından 2012 yılında tahsis edilen 10 bin metrekare arazinin iadesi de görüşüldü. Arazi tahsisinin CHP’li üyelerin karşı çıkmalarına karşın kabul edildiğini hatırlatan CHP’li üye Hasan Hüseyin Üsküdar, “3,5 yıl sonra da olsa yanlıştan döndüğünüz için kutluyorum” diye ekledi.

CHP’li üyeler, geri alma kararı için olumlu yönde oy kullandı. Hasan Hüseyin Üsküdar, arazinin Hayat Vakfı’ndan alınarak TÜRGEV’e verilmesi konusunda kuşkularının olduğunu belirterek, “Niye bugün geri alınıyor?” diye sordu.

AKP’li Meclis Üyesi Gökhan Kasap, “O günün şartlarında o doğruydu, ancak verilen söz yerine gelmedi, biz de geri aldık” biçiminde açıklama yaptı. Yeniden söz almak isteyen CHP’li üyelere Meclis Başkanı Cemal Merdan söz vermeyince tartışma yaşandı. CHP’liler salonu terk etti.

DHA