Ana sayfa HABERLER Türkiye GERÇEKleri Erdoğan’dan, İran Cumhurbaşkanı’na Medya Şikayeti

Erdoğan’dan, İran Cumhurbaşkanı’na Medya Şikayeti

82
0
PAYLAŞ
1047763

1047763


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile Türkmenistan’da yaptığı ikili görüşmede İran medyasını ailesi konusunda yaptığı yayınlar dolayısıyla eleştirdi.

İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Tarafsızlık Konferansı’na katılmak amacıyla Türkmenistan’da bulunan Erdoğan ve Cihangiri, ikili görüşmede bulundu.

CİHANGİRİ: MEDYA KONTROLÜMÜZDE DEĞİL

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran medyasında ailesi konusunda yapılan yayınları eleştirerek bu tutumun değiştirilmesini talep etti.

ADVERTISEMENT

Erdoğan’ın isteğine karşılık Cihangiri, “İran’da medya hükümet kontrolünde değil ve İran hükümetini eleştiren ifadeler de basında yer alıyor. İranlı resmi yetkililer tarafından bir şey söylenmiş değil halbuki Türkiye’deki resmi yetkililer İran konusunda doğru olmayan olumsuz birçok ifade kullanmıştır” dedi.

RUSYA KRİZİ İÇİN YARDIMCI OLAMAYA HAZIRIZ

Görüşmede, Rusya –Türkiye arasındaki gerilime de değinen Cihangiri, İran’ın gerilimin giderilmesi için yardımcı olmaya hazır olduğunu bildirdi.

Cihangiri, “Rusya – Türkiye ilişkilerinde yaşanan gerginlikten kaygılıyız. Gerilim bölgenin çıkarına değil, giderilmesi için yardım etmeye hazırız” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE IRAK ELEŞTİRİSİ

Türkiye’nin Irak’ta asker bulundurması meselesinin de ele alındığı görüşmede, Cihangiri, “Ülkelerin toprak bütünlüğü ve milli egemenlik haklarına saygı gösterilmesi, bölgedeki barış ve huzurun kalıcılığını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Cihangiri, Irak hükümeti için “Özgür seçimlerle tüm azınlık ve etnik grupları içinde barındıran bir hükümet” nitelendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN’DAN DİYALOG VURGUSU

İkili görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin bölgede gerilimin artmasından yana olmadığını kaydederek yanlış anlaşılmaların giderilmesi için diyalog çağrısında bulundu.

Erdoğan, İran-Türkiye ilişkilerinin diğer faktörlerden etkilenmemesi gerektiğini kaydetti.

DHA