Ana sayfa HABERLER Türkiye GERÇEKleri Sulh Ceza Hâkimlikleri ile Sermaye ve Basın AKP’lileştiriliyor

Sulh Ceza Hâkimlikleri ile Sermaye ve Basın AKP’lileştiriliyor

160
0
PAYLAŞ
sulhceza

sulhceza


CHP’li Levent Gök, Sulh Cezalar’a atanan hakimlerin tamamının iktidara yakın olduğunu söyledi. AKP’nin, Sulh Ceza Hâkimlikleri’ni muhalefeti sindirme aracı olarak kullandığını belirtti.

CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök; yargı, terör ve anayasa süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKP’nin özel mahkemeleri kaldırıyorum derken kendi mahkemelerini kurduğunu söyleyen Gök, “Öncelikle HSYK’yı tanzim ettiler, sonra Sulh Cezalar’la kendi yargılarını oluşturdular. Bu mahkemelere atanan tüm hakimler, iktidara yakın isimler. Sulh Ceza Hâkimlikleri AKP’nin, kendi atadığı hâkimler yoluyla muhalefeti sindirme silahlarından biri oldu” dedi.

ADALET MUMLA ARANIR HÂLE GELDİ

Son dönemdeki tutuklama ve soruşturma kararlarının bu hâkimliklerden verildiğine dikkat çeken Gök, Türkiye’de adaletin karartıldığı ve kimsenin yarına dair güvence duyamadığı bir ortam var” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’de kuvvetler ayrılığının en ağır şekilde ihlal edildiği alanlardan birinin yargı olduğunu belirten Gök, adaletin erozyona uğradığını kaydetti. Gök şunları söyledi: “AKP’yle içli dışlı kararları görünüyor. Sulh Ceza Hâkimlikleri ve bugünkü yargı Türkiye’nin başlı başına sorunudur. İktidarın muhalefeti sindirme harekâtının başlıca silahı hâline gelmiştir. Türkiye’de adalet kavramına güven çok düşük. Özellikle geçtiğimiz yıl adalet açısından çok kötü bir yıl oldu. Adalet, Türkiye’de geçen yıl, mumla aranır hâle geldi.”

ADVERTISEMENT

AYM’DEN ÜMİDİMİZ YOK

Hukuksuz kararlara karşı Anayasa Mahkemesi’nin şu anki yapısı itibarıyla umut vermediğini kaydeden Levent Gök, AYM’nin makul şüphe kararının mahkemeye olan güveni sarstığını belirtti. AİHM’nin hak ihlali tespiti kararlarının da yerine getirilmediğini savunan Gök, “Örneğin adil yargılama kararlarını uygulamaktan kaçınıyorlar” dedi.

MUHALİF BASIN KALMADI

Koza İpek Holding’e kayyım atanmasıyla ilgili soruyu cevaplayan Gök, “İktidar Sulh Ceza Hâkimlikleri’ni, sermayeyi ve muhalif basını çökertmek için acımasızca kullanıyor. Gasp edilen sermaye ve basın AKP’lileştiriliyor.” dedi. İktidara yakın durmayan medya üzerine kurulan baskıyla Türkiye’nin tek sesli bir rejime dönüştüğünü kaydeden Gök, “Muhalefet olarak sesimizi duyurabileceğimiz basın organı neredeyse kalmadı. Maliye ve vergi tehdidiyle iktidarı eleştiren her türlü yazar otosansüre tabi tutulmaktadır. Çok vahim” diye konuştu.

AĞIR SiLAHLAR ŞEHiRLERE NASIL GELDi

7 Haziran sonrası hükümetin çözüm sürecini sonlandırması sonrası şehirlere ulaşan terör olaylarını değerlendiren Levent Gök, Türkiye’de en büyük sorun AKP iktidarının ikircikli tavırlarıdır. Konjoktürel duruma göre davranmayı kendine uygun görüyorlar ama olan Türkiye’ye oluyor. Ağır silahların şehirlere nasıl geldiği ve nasıl depolandığına AKP cevap veremiyor” dedi.

DEVLETTE BİR AKIL TUTULMASI YAŞANIYOR

Şiddeti artıracak her türlü yöntemin reddedilmesi gerektiğini ifade eden Gök, CHP olarak hendeklere karşı olduklarını, insanların özgürlüklerinin kısıtlandığını söyledi. Gök, “Devlette bir akıl tutulması yaşanıyor. Şiddet sarmalında çözümsüzlüğe gidiliyor” ifadelerini kullandı.

Özgür Düşünce Gazetesi