Ana sayfa HABERLER Türkiye GERÇEKleri VAHİM TABLO: Vatandaş Yargıya Güvenmiyor

VAHİM TABLO: Vatandaş Yargıya Güvenmiyor

151
0
PAYLAŞ
yargi

yargi


BİLGESAM’ın bin 80 kişiyle yaptığı araştırma, Türkiye’de halkının yargıya güvenmediğini ortaya koydu.

Yargının bağımsız olduğuna inanlar yüzde 36,3, tarafsız olduğuna inanlar yüzde 44,4 ve yargıya güvenenler ise yüzde 45,1 çıktı.

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (BİLGESAM) “Türkiye’de Yargıya Toplumsal Bakış” konulu 15 ilde, bin 80 kişi üzerinden yaptığı araştırma, yargının fotoğrafını ortaya koydu. Sadi Bilgiç, Salih Akyürek ve Serap Koydemir’in yaptığı ankete katılanların 7 Haziran’da oy verdikleri partiye göre de yargıya bakışları tespit edildi.

İKTİDAR YARGIYI ETKİLİYOR

Yargının bağımsız olduğuna inanların oranı yüzde 36,3; tarafsız olduğuna inanların oranı yüzde 44,4 çıkarken yargıya güven yüzde 45,1 olarak gerçekleşti. AKP seçmeninin yalnızca yüzde 46,6’sı, CHP seçmeninin yüzde 21,6’sı MHP seçmeninin yüzde 33,7’si HDP seçmenini de yüzde 37’si yargının bağımsız olduğuna inanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 63,4’ü yargı sistemi ve mahkemeler iktidarın etkisi altında olduğunu, yüzde 65,5’i hakim ve savcıların tayinlerine hükümetin müdahale ettiğini, yüzde 63,7’si ise yargıda etnisite, din ve ideoloji temelli gruplaşmaların olduğunu söyledi.

TARAFSIZ DEĞİL

Yüzde 49,2 yargılamalarda kadınlara yönelik negatif ayrımcılık yapıldığını, yüzde 53 hakimlerin, kişilerin siyasi düşüncesine göre karar verdiğini, yüzde 60,6 mahkemelerin, yoksullara karşı zenginin ve güçlünün tarafını tuttuğunu, yüzde 59,7 ise devlet ve vatandaş arasındaki davalarda, vatandaşın kaybetmeye mahkum olduğunu belirtti.

“RÜŞVET YAYGIN”

Araşırmaya katılanlara göre, yüzde 55,5 yargıda rüşvetin yaygın olduğuna inanıyor. Hakimlerin yeterince inceleme yapmadan sadece bilirkişi raporlarına göre karar verdiğine inanç düzeyi ise 58,4.

ADVERTISEMENT

YÜZDE 81 ‘HAKİMLER TARAFLI’ GÖRÜŞÜNDE

Yargıya güveni olumsuz olarak etkileyen etkenler ise şunlar:

* Davaların çok uzaması: Yüzde 88,7

* Yargının bağımsız olmaması: Yüzde 81,5

* Hakimlerin taraflı karar vermesi: Yüzde 81,1

* Hakimlerin yanlış karar vermesi: Yüzde 78,8

* Hakimlerin veya mahkeme personelinin taraflara karşı olumsuz tutumu: yüzde 60,8

EN FAZLA AİHM’E GÜVEN VAR

Araştırmaya katılanlar yargı organları arasında en fazla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) güveniyor. Halk, yüzde 53,3 ile mahkemelere, yüzde 54,9 ile Yargıtay’a, yüzde 55,6 Danıştay’a, yüzde 57,5 ile Anayasa Mahkemesi’ne güven duyuyor. AİHM’e güven ise yüzde 65,3 çıktı.

HAKİM SAVCIYA GÜVEN AZ

Araştırmaya göre, Türk halkının yarısı hakim ve savcılara güvenmiyor. Hakimlere güveniyorum diyenler yüzde 52,2, savcılara güveniyorum diyenler yüzde 51,3 avukatlara güveniyorum diyenler yüzde 49,5

YÜZDE 13,5, MAHKEME DIŞI YOLLARI TERCİH EDİYOR

Araştırmaya göre, kişiler başlarına mahkemelik bir iş geldiğinde yüzde 86,5’i mahkemeye gideceğini belirtti. Ancak, mahkemeye gitmekten kaçınacağını söyleyenlerin oranı yüzde 8,6 ve hakkını mahkeme dışı yollarla arayacağını söyleyenlerin oranı yüzde 4,9 oldu. Raporda bu oranın hukuk devleti için kabul edilebilecek düzeyin üzerinde olduğu belirtildi. “Özellikle, yaklaşık her 20 kişiden birisinin hakkını mahkeme dışı yollarla arayacağını söylemesi,vahim bir durum olmakla birlikte, yargıya düşük güven düzeyinin temel sonuçlarından birisi olarak da görülebilir” denildi.

Özgür Düşünce Gazetesi